banner112
banner111

Srebrenitsa kurbanları Buca’da anıldı

Buca'da insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olarak kabul edilen Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybedenler anıldı. Srebrenitsa Anıtı önünde gerçekleştirilen anmada konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, "Son nefesimize kadar 8 bin 372 canın sesi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Srebrenitsa kurbanları Buca’da anıldı

27 yıl önce Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırpların gerçekleştirdiği ve çocuk, genç, yaşlı, kadın demeden 8 bin 372 Boşnak’ın acımasızca öldürüldüğü, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük katliam kabul edilen soykırım Buca’da lanetlendi. Anma törenine Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu yöneticileri ve yurttaşlar katıldı. Bosna Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Buca Belediyesi Tiyatro Topluluğu 'Mavi Kelebeklerin Başkenti Oratoryo Gösterisi' gerçekleştirildi.

Anmada katılımcılara seslenen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 11 Temmuz 1995’te gerçekleştirilen katliamın acılarının bugün hala sürdüğünü söyledi. Aradan geçen 27 yıla rağmen bugün hala akıbetleri bilinmeyen, mezarları meçhul, bir mezar taşı dahi olmayan kayıplar olduğuna dikkat çeken Başkan Kılıç, "Sırp güçleri katlettikleri sivillerin kimlikleri tespit edilemesin diye cesetleri parçaladı ve sayısı 64'ü bulan toplu mezarlara gömdü. Hepimizin, bütün dünyanın gözyaşlarıyla izlediği bir dönemdi. 8 bin 372 masum insanın hunharca öldürüldüğü bu soykırım, tarihin kara lekesi, insanlığın en derin yarasıdır" dedi.İNSANLIK ONURU ÇOK AĞIR BİR DARBE ALMIŞTIR
Srebrenitsa'da insanlık onurunun, 'güvenli bölge' ve 'uluslararası barış gücü' tanımının çok ağır bir darbe aldığını vurgulayan Başkan Kılıç, “Yaşanan katliamın kanı ise hala Avrupalı devletlerin elindedir. İnsanın insan olmaktan utandığı böylesi acı olayların dünyanın hiçbir yerinde bir daha yaşanmaması, bu soykırımların tekrar etmemesi için Srebrenitsa'yı hafızalarımızdan çıkarmayacak, silinmesine izin vermeyeceğiz. Unutmuyoruz, unutturmayacağız. Son nefesimize kadar 8 bin 372 canın sesi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından tören anıtın önüne kırmızı karanfil bırakılmasıyla sona erdi. (DHA)

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100