Soyer'e depremle ilgili konuşma yasağı

İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen depremden bir hafta önce İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen bir genelge ile doğal afetlerle ilgili belediye başkanlarına açıklama yapma yasağı getirildiği ortaya çıktı. Genelgenin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bugün tebliğ edilince Tunç Soyer'e sansür mü uygulanıyor sorusu akıllara geldi.

Soyer'e depremle ilgili konuşma yasağı

AFAD'dan İzmir Valiliği'ne gönderilen yazıda belediye başkanları, muhtarlar ve diğer kamu görevlilerin deprem sonrası açıklama yapmaması istendi. Deprem sonrası açıklamaların "Yanlış anlaşılmalara, paniğe ve spekülesyona" neden olabileceği gerekçesi ile İçişleri Bakanlığı'ndan "81 İl Valiliğine" başlığı ile AFAD'a gönderilen belgede özellikle, belediye başkanları, muhtarlar ve diğer kamu görevlilerinin açıklama yapmaması istendi.

Depremden 1 hafta önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla ve AFAD antetli kağıdıyla valiliklere gönderilen 23 Ekim tarihli genelgede, herhangi bir afet durumunda açıklama yetkisinin valiliklerde olduğu hatırlatılıyor ve Belediye Başkanları, muhtar ve diğer kamu görevlilerinin açıklama yapmaması isteniyor. 

Ancak depremin üzerinden 18 gün geçtikten sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İzmir'i ziyaretinin ardından bu genelgenin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edilmesi akıllarda soru işaretleri yarattı. 

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel sosyal medya hesabından bu duruma tepki gösterdi. Yücel paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama! Hırsızlık yapılır görmezden gel!  Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini, İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu.

Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru y da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.

Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!"

İşlte o yazılı belgeler;

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 13:14
YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100