Şakir Kuruş hayatını kaybetti

İzmir ve Türk futbolunun önemli isimlerinden Şakir Kuruş tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Şakir Kuruş hayatını kaybetti

Kariyerine futbolculukla başlayan daha sonra uzun süre teknik direktörlük yaparak Türk futboluna emek veren Şakir Kuruş yaklaşık 1 haftadır tedavi gördüğü  hastanede  hayatını kaybetti. Şakir Kuruş’un cenazesi cuma günü ikindi namazına müteakiben Alsancak Hocazade Camii’den kaldırılacak.

Şakir Kuruş kimdir?

1935'te, Çorum'un Cemilbey köyünde, öğretmen bir babanın oğlu olarak doğdu.  1948'de Çorum Güneşspor genç takımında oynamaya başladı ve 1952'ye kadar burada oynadı.  Çorum Ortaokulu'nda eğitim gören Kuruş, mezun oluncaya kadar Çorum'da kaldı. 1952'de İstanbul'a gelerek Kasımpaşa'daki deniz astsubay okulunda eğitim görmeye başladı. Bu yıllarda İstanbul Denizgücü'nde, 1953'te ise Gölcük Denizgücü'nde oynadı. Mezun olması sonrasında iki yıl öğretmenlik yaptı, devamında ise tayin olduğu Kasımpaşa Deniz Hastanesi'nde çalıştı. İstanbul'dan ayrıldığı 1963'e kadar İstanbul Denizgücü'nde oynadı. 1957-1953 yılları arasında ise Türkiye Ordu millî takımı forması giydi.

1963'te yerleştiği İzmir'de, İzmir Denizgücü'nde hem takım kaptanı olarak futbol oynamaya hem de takımın teknik direktörlüğünü yapmaya başladı.  1965 itibarıyla İzmir 1. Amatör Küme'ye yükselen takım, 1965-66 sezonunda İzmir 1. Amatör Küme, 1967'de ise Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası şampiyonluğunu kazandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 23:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adil kar
Adil kar - 5 ay Önce

Allah rahmet etsin mekanın cennet olsun güzel insan

Mahmut Turan
Mahmut Turan - 5 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun çok sevdiğim değerli bir ağabeyimiz ve Türk futbol tarihinin unutmayacağız duayen desek yalan olmaz 50 yaşında top koşturan sayılı kişilerden birini kaybetti nur içinde uyusun

Hasan Hidayet Gincan
Hasan Hidayet Gincan - 5 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun..... Rahmetli babamın mesai arkadaşıydı..... Benim hocamdı.... Rahmetle anıyoruz....

SIRADAKİ HABER