Sağlık emekçileri ısrarlı

SES İzmir Şube temsilcileri, istedikleri yıpranma payı, ek gösterge ve temel ücret taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyleyerek, sağlık çalışanlarını 11 Mayıs Ankara buluşmasına çağırdı

Sağlık emekçileri ısrarlı

HABER/ Gökçe ADAR

Sağlık Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi temsilcileri, sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları dile getirerek, enflasyonun artması ve döner sermayelerinin yetersiz kalması ile maaşlarının meslektaşlarını mağdur ettiğini söyledi. Sendika temsilcileri, “Sağlık emekçilerin, en az 6 bin 500 lira, fiili hizmet süresi zammı ve 3600 ek gösterge almasını istiyoruz” dedi.

Sınırın çok altında

Basın açıklamasını okuyan SES İzmir Eş Başkanı Hülya Baran Ulaşoğlu, şöyle konuştu: “TÜİK’in ve sendikaların yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını da göz önüne aldığımızda, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, yoksulluk sınırının altında ücret alıyor. Yoksulluk sınır altında almış olduğumuz ücretlerimiz her gün erirken, gelirimizin büyük bir bölümü de temel gıda maddelerinin yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi tüketim maddelerine gitmektedir. Her gün elektrikten doğalgaza, benzinden temel gıda maddelerine kadar yapılan zamlarda göstermektedir ki; emekçilerin yaşadığı enflasyon resmi kaynaklarca açıklanan enflasyon rakamlarının kat be kat üstündedir. Yaşadığımız yüksek orandaki enflasyon ve buna bağlı olarak temel tüketim maddelerine yapılan zamlar ücretlerimizin erimesine neden olurken, ücretlerimizin iyileştirilmesi talebimiz ise; bizlere döner sermaye ödentileri gösterilerek ya reddediliyor ya da toplu sözleşme masasında yandaş sendika ile birlikte düşük oranda zamlarla geçiştiriliyor.”

Emeklilik korkutuyor

Sağlıkçıların döner sermayede yaşadıkları sorunlardan da bahseden Ulaşoğlu, “Üniversite Hastaneleri’nin büyük bir bölümünde döner sermaye ödemeleri sıfırlanmışken, nöbet ücretleri ödenmezken, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde ise döner sermaye ödentilerinde büyük oranda düşüşler olmaktadır. Ek ödemelerde durum böyleyken temel ücretlerimizde de erime her geçen gün devam etmektedir. Emekli olduğumuzda ise, ek ödemelerinin, döner sermaye ödemelerinin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle de ücretlerimizde ciddi oranda azalma olmaktadır. Emekli maaşlarımızdaki bu düşüş ağır ve tehlikeli iş koşullarına rağmen emekli olmaktan imtina ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara'ya davet

SES Genel Sekreteri Pınar İçel, 11 Mayıs'ta Ankara'da yapacakları basın açıklamasına çağrı yaparak, “Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri çok zor koşullarda çalışıyoruz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. 11 Mayıs’ta ülkenin dört bir yanından gelen emekçilerle; fiili hizmet süresi zammı, 3600 ek gösterge ve en az temel ücret 6 bin 500 lira olması için Ankara’da bir buluşma gerçekleştireceğiz” dedi. SES İzmir Şube Eş Başkanı Fatih Sürenkök ise “Biz aldığımız maaşlar ile geçinemiyoruz ki, emekliliğimiz için birikim yapalım. Çalışırken emeğimizin karşılığını istiyoruz” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER