Ruhsatsız santrale dava

EGEÇEP, gayri sıhhi müessese açılma ruhsatı olmadan çalışan İzmir Demir Çelik Sanayi'ye ait santral için AYM'ye başvurdu. Dernek yetkilileri, “Doğru kararın verilmesini bekliyoruz” dedi

Ruhsatsız santrale dava

İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.'ye ait İzdemir Enerji Santrali- II hakkında, EGEÇEP (Ege Çevre ve Kültür Platformu) Derneği ve 43 yurttaş, Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan EGEÇEP dönem sözcüleri, “Yüksek Mahkemenin, dünyadaki yaşamın sürdürülebilmesi için bugünkü kuşakların ve gelecek kuşakların hakkını koruyacak bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Ruhsatsız çalışıyor

Aliağa’da yenileri eklenen petrokimya tesisleri, demir çelik fabrikaları, haddehaneler, gemi söküm tesisleri ve termik santraller nedeniyle yaşanan yoğun hava kirliliği ve sağlıklı yaşamın tehlikeli olduğunun hatırlatıldığı yazılı açıklamada, “Bu kirleticilerle mücadelemiz sürüyor. bunlardan birisi de usulüne uygun verilmiş bir gayri sıhhi müessese açılma ruhsatı dahi olmadan çalışan İzmir Demir Çelik Sanayi'ye ait İzdemir Enerji Santrali-II’dir. Bu konuda, EGEÇEP Derneği ve 43 yurttaş olarak, avukatımız Arif Ali Cangı’nın hazırladığı dosya ile Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptık” ifadeleri kullanıldı.

Gelecek korunmalı

Açıklamada taleplerini de dile getiren EGEÇEP yetkilileri, “Mahkemeye Erişim, Adil Yargılanma Hakkı, Maddi ve Manevi Varlığını Koruma ve Geliştirme Hakkı ve Sağlıklı Çevrede Yaşama Hakkı'nın yok sayıldığı davayla ilgili söz şimdi Anayasa Mahkemesi'nde. Yüksek mahkemenin, dünyadaki yaşamın sürdürülebilmesi için bugünkü kuşakların ve gelecek kuşakların hakkını koruyacak bir karar vermesini bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER