Plaj talanına belediye müdahalesi

Çeşme'nin Azmak Koyu'nda iki kez mühürlemesine karşın SİT alanına tonlarca beton dökerek halka plajı kapatan beach club işletmesine Çeşme Belediyesi "dur" dedi.

Plaj talanına belediye müdahalesi

Çeşme'nin Azmak Koyu'nda dünkü plaj eyleminin ardından belediyeye ait dozer, işletme tarafından işgal edilen ve kapatılan yolu tekrar trafiğe açtı. Belediye, yasak inşaatla ilgili "mühür fekki" için de savcılığa başvurdu. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, "Hiçbir şekilde taviz vermem; kıyılar kesinlikle halkındır" dedi.

Son Kale internet sitesinden Mustafa Akbaş'ın haberine göre, Çeşme Azmak Koyu'nda daha önce halkın ücretsiz olarak kullandığı plajın çevresi, bir şirket tarafından kapatılarak girişler ücretli hale getirildi. SİT alanı olan bölgeye işletme tarafından tonlarca beton dökülerek yapılar inşa edilmeye başlandı. Çeşme Belediyesi'nin 2 kez mühürlemesine karşın mühürü söken işletme, plajdaki yasak inşaat faaliyetini sürdürdü. Dün ise mahalle sakinleri ile çevre halkı arasındaki gerginlik doruğa çıktı. Plajların halkın olduğunu belirterek sahile girmek isteyen 50 kişilik grup ile işletme çalışanları arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yurttaşlar, bir süre plajda oturarak işletmeyi sessizce protesto etti.

Belediye dozer ile yolu açtı

Ses getiren bu eylemin ardından ise süregelen zorbalığa Çeşme Belediyesi el koydu. Dün akşam saatlerinde Çeşme Belediyesi'ne ait ekipler bölgeye gitti. Belediye dozeri, işletmeciler tarafından kapatılan araç yolunu ve yaya yolunu tekrar trafiğe açtı. Çeşme Belediyesi ayrıca, iki kez mühür fekki yapan beach club işletmesiyle ilgili Çeşme Cumhuriyet Savcılığı'na da şikayette bulundu. Yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olunacağı ifade edildi.

Öte yandan, hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü'ne de şikayette bulunulan firmaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından "açık alanda" içki satış ruhsatı verildiği ortaya çıktı.

Başkandan açıklama

İzmir kamuoyunda büyük tepki çeken olayla ilgili SONKALE'ye konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise "Halkımızın gönlü ferah olsun. Kesinlikle kıyılarımızın halka kapatılması söz konusu olamaz. Buna asla müsade etmeyiz. Ilıca gibi devasa bir plajı belediye olarak kiralayıp halka açıyorken, zaten halkın olan bir plajın halka kapatılmasına asla izin vermeyiz. Bu konuda kesinlikle taviz vermem. Kıyılar kesinlikle halkındır. Bundan geri adım atılamaz" dedi.

Dalgıç ruhsat vermiş..

Başkan Oran, işletmenin ruhsatı ve izinleriyle ilgili konuya da açıklık getirdi. İşletmenin tüm kıyı şeridinde olduğu gibi, şahısa ait, denizin karşısındaki bir araziyi kiraladığını, ardından Milli Emlak'a ecrimisil bedeli ödeyerek plajı kullanma hakkı elde ettiğini vurgulayan Ekrem Oran, bu işletmenin önceki Başkan Muhittin Dalgıç döneminde Çeşme Belediyesi'nden de ruhsat aldığını aktardı.

Eğlence- dinlence dengesi...

Başkan Oran, "Ben de Ilıca Plajı'nda Milli Emlak'ın kiracısıyım. Milli Emlak verince yapacak bir şey yok. Önceki belediye başkanından da ruhsat almışlar. Ama bizim burada halkın anayasal haklarını gözetmemiz gerekir. Çeşme'de eğlence ve dinlence dengesini tutmamız lazım. Bu çok hassas bir denge. Tabii ki işletmelerimiz olacak ama kıyıların halka kapatılmasına asla izin veremeyeceğiz" diye konuştu.

İşletmenin faaliyetini sürdürmesinde yetkinin kendilerinde olmadığını vurgulayan Oran, "Ama hukukun bize izin verdiği ölçüde bu işin takipçisi olacağız. Kesinlikle plajı halka kapatamazlar. Belki biraz geri çekilirler, halka yer açarlar, bilemem. Ama kesinlikle vatandaşlarımız ücretsiz olarak o plajı kullanmaya devam edecek" görüşünü dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 17:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ikbal karyağdi
Ikbal karyağdi - 4 ay Önce

Ilica sahili yildiz burnu çrşitli kafeler tarafindan ucretli semsiyelerle kapatilmis durumda bizler artik oradan malasef yararlanamiyoruz hic biryerde zabita gormuyoruz baslarina guneş geçecek diyemi yoklarisletmeler kendi sinirlarina çekilmeli

Sebahattin Yılmaz
Sebahattin Yılmaz - 4 ay Önce

Ülkenin plajları ve kıyıları belediyeler tarafından ücretsiz olarak halka açılmalıdır. Ülkedeki rant odaklı çıkar siyasetinden bıktık usandık artık devletin kurumları ve arazileri devlete vergi veren halka hizmet için kullanılmalıdır. Rant ve çıkar için değil

Ayşe Menteş
Ayşe Menteş - 4 ay Önce

Ilıcada eski öğretmenevi karşısında ismini hatırlamadığım cafeteryanın içine girdiğimde hayretler içinde kalmıştım.İşletme plaj kumunu da camlı bölme içine alarak tamamen sahiplenmişti.Bu çirkin ve haksız işgalin biran önce düzeltilmesini diliyorum

İsmail Yıldız
İsmail Yıldız - 4 ay Önce

Kutluyorum Ekrem başkanı..
Doğru bir tutum..

Seher Gacar
Seher Gacar - 4 ay Önce

SAYIN BAŞKANIMIZIN DOĞRU SANDIĞI YANLIŞLAR
Başkanımız Ekrem Oran’ın iyi niyetinden, halkçı yaklaşımından şüphemiz yok. Lakin bilgi eksiği olduğunu ya da yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum.

1.Ecri Misil Ödemenin Kullanımı Yasal Hale Getirdiği Bilgisi Yanlış.
İşletmenin Sahil için veya üstteki hazine arazisi için “ecri misil “ ödemesi ( ödüyorsa şayet) halka ait sahilin işgalini yasal hale getirmez. Ecri misilin hukuki anlamı “İŞGAL TAZMİNATI” dır. Erci misil ödediğini söyleyen işgalci olduğunu da kabul etmiş olur.

2. SİT Alanı Olan Sahillerde Milli Emlak Değil Çevre Şehircilik Yetkili.
SİT alanı olan sahillerde yetkili olan kurum Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü. ÇŞM kiralama yapmadığı sahillerde ecri misil ile kullanımı hiçbir surette kabul etmiyor. Kaldı ki işletme, sahil için ecrimisil değil kiralama yaparak kira bedeli ödese dahi bu halkın Anayasa’nın 43. Maddesi ve Kıyı Kanunu 5 ve 6 maddelerinden kaynaklanan haklarını ortadan kaldırmaz.

3. “ İşletmenin Faaliyetini Sürdürmesinden Yetkinin Belediye’de Olmadığı” Bilgisi Yanlış.
İşletmeye ruhsatın Sayın Muhitten Dalgıç zamanında verildiği doğrudur. Ancak bu, ruhsat alındıktan sonra işletmenin, ruhsat alırken verdiği taahhütlere, projeye, kanuna aykırı işlem ve faaliyetleri halinde ruhsatın iptal edilemeyeceği, iş yerinin mühürlenemeyeceği anlamına gelmez. Projeye, imara aykırı inşaatı 2 kez mühürlenen işletmenin yaptığı yapıları yıkmaması halinde iş yeri ruhsatının iptali gerekir. Nitekim daha önce Tracx Beach ‘de işletmenin ÇŞM ile yaptığı kira sözleşmesi olmasına rağmen inşaat ruhsatına aykırı olarak yaptığı yapıları yıkmadığı için ruhsatı iptal edildi. İşletme, ruhsat iptali için yargıya gitti ve Belediye lehine karar çıktı.

4. Dozer İle Açıldığı Söylenen Yol Asıl Yol Değil. Toplanan Şezlonglar Da Eylem Yapılan Yerdeki Şezlonglar Değil.
Sayın Başkanımızın “dozer göndererek açtırdım” dediği yol, işletmenin girişe kapattığı Azmak Deresinin sonundan başlayan asıl yol değil. Açılan yol, işletmenin asıl yolu kapattığı için Demirhan Koyuna gitmek isteyen vatandaşların tepkisini önlemek için alternatif olarak onlarca ardıç ağacını keserek yukarıdan açtığı yol. İşletme dün bu yola da daha sonra adeta hendekler kazarak vatandaşların Demirhan Koyuna gitmesine tamamen engel oldu.
Toplanan şezlonglarda da koyun uç kısmında kalan kaldırılmasının ne vatandaşa ne işletmeye hiçbir etkisi olmayan şezlonglar.

5 Yapı Kayıt Belgesi 31.12.2017 Tarihinden Sonra Yapılan Yapıları Yasal Hale Getirmiyor.
İşletmenin elinde Yapı Kayıt Belgesi olması, 2019 yılı Mart Nisan, Mayıs aylarında yapılan ve yapımı sürer iken Belediye tarafından mühürlenen inşaatı ve yapıları yasa hale getirmez . Yapı Kayıt belgesi 31.12.2017 tarihine kadar yapılan yapıları kapsar. Belediye 2019 yılında daha inşaatı devam ederken tespit ettiği yapıları yıkabilir.

6. Mülki İdare İle Ortak Hareket Edilmesi Gerekir
Sahillerde faaliyet gösteren işletmeler ile ilgili, ticari işletme anlamında yetki Belediye’de. Sahillere yapılan işgal, çit çekilmesi, kapatılması vs. müdahalelerde ise en yetkili birim Sayın Kaymakamımız. Yerel idare ile Mülki idarenin, sahillere yapılan müdahalelerin, Anayasamıza ve hukuka aykırı olarak halkın haklarını ortadan kaldıran uygulamalarının önüne geçmek için iş birliği yapması gerektiği kanaatindeyim.
Saygılarımla.

Nejat arel
Nejat arel - 4 ay Önce

Tebrikler Ekrem Bsk ...olması gereken bu..

Cem göksay
Cem göksay - 4 ay Önce

Herşey iyi hoşta plajlarda çadır kurulmasının yasaklanmasına anlam veremedim.herkesin parası yokki otelde motelde kalsın.çadır sevenleride belediye düşünürse herkes mutlu olur

Niyaz çilek
Niyaz çilek - 4 ay Önce

Tebrikler


SIRADAKİ HABER

banner7