banner135

Philip Morris'ten atılan işçiler direnişi İzmir'e taşıyor!

İzmir Torbalı’da bulunan Philip Morris (Marlboro) fabrikasında faaliyet gösteren Euroserve Hizmetleri AŞ bünyesinde çalışan taşeron işçilerin işten atılan işçilerin geri alınması ve sendika haklarının tanınması için başlattıkları direniş sürüyor.

Philip Morris'ten atılan işçiler direnişi İzmir'e taşıyor!

Philip Morris (Marlboro) te faaliyet yürüten Euroserve'de çalışan yüzlerce işçi sendikalı oldukları için işten atıldı. Fabrika içinde üretim durdurarak eylem yapan işçiler dün polis zoruyla fabrikadan çıkarılırken işçiler bugün fabrika önünde bir araya gelip örgütlü oldukları DİSK/Gıda-İş Sendikasının Genel Başkanı Seyit Aslan ile birlikte açıklama yaptı. İşçiler, "Bu iş burada bitmeyecek" sloganları atarken fabrika önünde çadır kurarak direnişlerine devam etme kararı aldı. 

HAKKIMIZDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ
Fabrika önündeki zeytinlik alanda işçilere konuşan Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, "Türkiye'de ister uluslararası tekeller olsun ister Türkiye'nin patronları olsun hepsinin ortak özelliği var o da işçi düşmanlığı. Sermayeye her türden örgütlenme hakkı var. Ama işçilerin sendikalaşma hakkına gelince Philip Morris'te Euroserve'de, Yasin Kaplan'da ve bugün ülkenin onlarca yerinde sendikalaşan işçilerin karşısına patronlar bir bütün olarak çıkıyor" dedi. "Biz üretim yapmak istiyoruz. Ama eski koşullarda değil işçilerin her türlü hakkı hukuku patronların iki dudağı arasında olan koşullarda değil, insanca bir ücret için örgütleniyoruz" diyerek konuşmasını sürdüren Aslan, insanca çalışma istediklerini vurguladı. Emeklerinin karşılığını istediklerini söyleyen Aslan, "Philip Morris ve Euroserve'e bir kez daha söylüyoruz, işçilerle ve bizlerle oturup bu sorunları masada çözelim. Yoksa biz bu haklarımızdan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Fabrika önüne de direniş çadırımızı kuracağız" dedi. EYLEMLER BÜYÜYECEK
Önümüzdeki Salı günü de İzmir Çankaya'daki Euroserve'in şirketi önünde açıklama yapacaklarını duyuran Aslan, ayrıca İstanbul'daki şirket önünde de yapacaklarını ifade etti. Aslan, "Mücadelemiz sadece Türkiye sınırında kalmayacak Avrupa'daki emek örgütleri de bunları teşhir edecek" sözlerini kaydetti. Aslan, "Biz yeni başlıyoruz. Bizi fabrikadan çıkarınca bu işten kurtulacaklarını sanıyorlar, yanıldıklarını görecekler" diyerek son olarak DİSK yönetim kurulunun ve Genel Başkanının dayanışma mesajlarını iletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100