banner112

Manevi danışmanlık taslağına tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından Ulusal Meslek Standardı hazırlık sürecinde olan “Manevi Danışmanlık” taslağına beş meslek örgütünden itirazlar yükseldi.

Manevi danışmanlık  taslağına tepki

HABER/ Sinan KESKİN

Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Halis Ulaş, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şube Başkanı Mevlüt Ülgen, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Yelda Kağnıcı, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi Başkanı Hülya Bilgin ve Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği Başkanı Pınar Önen ortak metne imza attı. Açıklamayı okuyan Halis Ulaş, “Bireylerin mensup oldukları din ya da inançlarla ilgili din adamlarından dini bilgi ve dini rehberlik almaları temel insan hakkıdır ancak ruhsal zorlanma, hastalık ya da bozukluklarda alınması gereken ya da sunulması gereken, ruh sağlığı hizmetidir. Ruh sağlığı hizmeti de ilgili alanlarda yetişmiş olan ruh sağlığı meslek mensupları tarafından verilmelidir” dedi.

Görev ihlali olur

İlk oluşturulan taslakta manevi danışmanlara aynı zamanda psikolojik yönden de danışmanlık, rehberlik, tedavi, iyileştirme, destekleme ve kılavuzluk etme gibi ruh sağlığı mesleklerinin yetkin ve yetkili olduğu görevler de tanımlandığını ve ruh sağlığı meslek dernekleri olarak bu taslağa itiraz edildiğini hatırlatan Ulaş, şöyle konuştu: “Söz konusu tanımlamalar manevi danışmanlığın bir ruhsal zorlanma, ruhsal hastalık ya da bozukluklarda bir psikolojik danışmanlık, rehberlik, destek ve neredeyse tedavi yaklaşımı olarak ele alındığını göstermektedir. Bu durum özellikle ruhsal zorlanma, hastalık ya da bozukluklarda ülkemizde mevcut ruh sağlığı meslek mensuplarının görev alanlarının ihlaline neden olacaktır.”

Olumsuz etkilenir

Psikoloji ya da psikopatoloji bilgisi olmayan danışmanlar tarafından bireyin yanlış ele alınmasının, ruhsal zorlanmanın ya da hastalığın kişiyi olumsuz etkilemesine neden olacağının aşikar olduğunu dile getiren Ulaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bireylerin mensup oldukları din ya da inançlarla ilgili din adamlarından dini bilgi ve dini rehberlik almaları temel insan hakkıdır ancak ruhsal zorlanma, hastalık ya da bozukluklarda alınması gereken ya da sunulması gereken, ruh sağlığı hizmetidir. Ruh sağlığı hizmeti de ilgili alanlarda yetişmiş olan ruh sağlığı meslek mensupları tarafından verilmelidir. Biz ruh sağlığı meslek dernekleri olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ve MYK tarafından hazırlanan “Manevi Danışmanlık” meslek standardı taslağını kabul etmediğimizi, bu haliyle geçmesi durumunda toplum ruh sağlığı ve mesleki sınırlarımız adına yasal yollara başvuracağımızı genel merkezlerimiz de kamuoyu ile paylaşmışlardır.”

YORUM EKLE

banner96

banner97