Mağdurlardan dilekçe

Mağdurlardan dilekçe
FETÖ sanığı Abdullah Kavuk'un projesi olan Point Bornova'dan ev alan ve evleri teslim edilmeyen mağdur vatandaşlar, Cumhurbaşkanı ve Başbakana dilekçe gönderdi.

Haber / Umut KARAKOYUN

İzmir'in Bornova ilçesinde, Kavuklar Otomotiv ve İnşaat A.Ş tarafından 2013 yılında temeli atılarak inşaata başlanılan Point Bornova projesi, FETÖ-PDY soruşturmaları başladıktan sonra durdu. İşadamı Abdullah Kavuk'un sahibi olduğu Kavuklar'a, FETÖ soruşturması kapsamında el konulduktan sonra kayyım atanan şirket, Altındağ'daki Point Bornova projesinin yapımını durdurdu. Yaklaşık 1,5 yıldır herhangi bir çalışmanın yapılmadığı proje, bir çok mağdur yarattı. İnşaat çalışmaları sürerken ev alan 370 vatandaş, ortada kaldı. Aylarca muhatap arayan mağdurlar, evlerinin biran önce tamamlanarak kendilerine teslim edilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İzmir Valiliği'ne dilekçe yazdı. Projenin pazarlandığı sırada konutların önce Kasım 2015 tarihinde teslim edileceğinin söylendiğini aktaran mağdur vatandaşlar, bu tarihin zaman içinde Mart 2016 olarak güncellendiğini, AVM’nin açılması sırasında ise 2016 yaz aylarında teslim edileceğinin açıklandığını belirttiler.

EK ÖDEME İSTENDİ

magdur-manset-(1)Mağdur vatandaşlar adına açıklama yapan Medat Şenay, satış sözleşmesi gereğince temel üstü vizesinden itibaren 30 ay içinde inşaatın teslim edileceği yazılmasına ve bu sürenin Mart 2018'de sona erecek olmasına rağmen kalan kısa süre içinde inşaatların tamamlanmasının mümkün olmadığını belirtti. Şirkete Denetim Kayyumu atanmasının mağdurları rahatlattığını belirten Şenay, ancak geçen zaman içerisinde yapılan işlemlerle inşaatların tamamlanmasının mümkün olmadığını vurguladı. Şenay şunları söyledi: “Kayyım heyetinin gözetiminde yapılan Kavuklar Ailesi ve grup şirketlerine ait satışına muvafakat edilen taşınmaz ihaleleri yeterli sonuç vermedi. Şirkete ait tüm gayrimenkuller üzerinde kredi karşılığı ipotekler bulunduğundan, geçen zaman içinde yapılan satışlardan elde edilen gelirler de şirket borçlarının tasfiyesinde kullanıldığından Point’in inşaatına herhangi bir finans aktarılamadı.” Yüzde 80 seviyesinde olan Point inşaatının tamamlanması için gerekli finansın yaklaşık 60-70 milyon lira olduğunu kaydeden Şenay bu paranın finansının da mağdurlardan istenildiğini aktardı. Şenay, “Kavuklar ailesine mensup kişilerle yapılan görüşmelerde, 'bizim bu inşaatı bitirecek paramız var' diyorlar, ancak diğer yandan mesken sahiplerinden ek ödeme talep ediyorlar. Kavuklar ailesi üyeleri hayat tarzlarından ödün vermiyorlar” ifadelerini kullandı.

2 bin kişi mağdur oldu

Point Bornova mağdurları, projeden ev alanların büyük çoğunluğunun ödemelerini bitirdiğini, diğer bir proje olan Altındağ konutlarından toplanan paraların nereye gittiğinin bilinmediğini vurguladılar. Point Bornova’da arsa sahipleri ile yapılan sözleşme gereği Mart 2018’in sonuna kadar inşaatların tamamlanmaması durumunda büyük cezai şartların ortaya çıkacağını belirten Medat Şenay, açıklamasının sonunda ise şunları söyledi: “Ön sözleşme ile konut satın alan 370 daire sahibinin ve arsa sahiplerine düşen dairelerle toplam 612 daire sahibinin aileleriyle birlikte 2 bin kişinin mağduriyeti söz konusu. Ortaya çıkan bu durumun bir sosyal sorun olduğu gözetilerek devletimizin ilgili birimlerini, TMSF tarafından atanan kayyum heyetini soruna çözüm bulma konusunda göreve çağırıyoruz. Öncelikle tapularımızın verilmesini bekliyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER