Koronavirüsü ağır geçirmeye neden olan gen bulundu

Polonyalı bilim insanları, koronavirüsü ağır geçirmeye neden olan ve hastaneye yatışları iki katına çıkarak yeni bir gen keşfettiklerini açıkladı. Bu keşif, özellikle tedavi ve aşı teşviki için büyük önem taşıyor.

Koronavirüsü ağır geçirmeye neden olan gen bulundu

Polonya’da yapılan yeni bir araştırma, Covid-19’u şiddetli geçirmeye neden olan geni ortaya çıkardı.

Polonyalı bilim insanları, koronavirüse bağlı ağır hasta olma riskini iki katından fazla artırdığını söyledikleri bir gen keşfettiklerini açıkladı.

Bu keşif, virüsten en çok etkilenecek ve en fazla risk altındaki grupları belirleme açısından da önem taşıyor.

RİSKLİ GRUPLARI BELİRLEMEDE ÖNEMLİ

Uzmanlar, bu sonuçların en riskli grubu belirleyeceğini ve onları onları aşı olmaya teşvik edeceğini umduklarını açıkladı. Öte yandan, tedavi açısından da riskli grupları belirlemek büyük önem taşıyor.

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, “Bir buçuk yıldan fazla bir araştırma sürecinden sonra, koronavirüs ile ciddi şekilde hastalanmaya yatkınlıktan sorumlu geni tespit etmek mümkün oldu” dedi.

KITALARA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Niedzielski sözlerini “Bu, gelecekte Covic-19’dan ciddi şekilde acı çekme eğilimi olan insanları tespit edebileceğimiz anlamına geliyor.” ifadeleriyle sürdürdü.

Bialystok Tıp Üniversitesi’nden araştırmacılar, genin bir kişinin Covid-19’dan ne kadar ciddi şekilde muzdarip olduğunu belirleyen yaş, kilo ve cinsiyetten sonra dördüncü en önemli faktör olduğunu buldu.

Projeden sorumlu profesör Marcin Moniuszko, genin Polonya nüfusunun yaklaşık yüzde 14’ünde bulunduğunu, bu oranın Avrupa’da yüzde 8-9 ve Hindistan’da yüzde 27 oranında olduğunu söyledi.

Daha önce yapılan araştırmalar da genetik faktörlerin Covid-19 üzerindeki etkisini ortaya çıkarmıştı. İngiltere’de yapılan bir araştırmada da Covid-19’a bağlı akciğer yetmezliği riskini iki katına çıkarabilecek bir gen keşfettiklerini açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100