Kemeraltı Çarşısı'nda bayram bereketi

İzmir'in Kemeraltı Çarşısı'na Kurban Bayramı öncesi esnaf, pazar günü de kepenk açtı.

Kemeraltı Çarşısı'nda bayram bereketi

İzmir'in Kemeraltı Çarşısı'na Kurban Bayramı öncesi esnaf, pazar günü de kepenk açtı. Kıyafet ve ayakkabı dükkanları dolup taşarken düğün sezonu olması nedeniyle kurbanlık koçların boynuzlarına bilezik takma geleneğini sürdürenler için kuyumcular da pazar günü açıktı.

Kurban Bayramı öncesine denk gelen pazar günü tarihi Kemeraltı Çarşısı, alışkın olmadığı kalabalığı yaşadı. Bayramlık kıyafet ve ayakkabı gibi ihtiyaçların yanı sıra tatile çıkmadan önce sezon sonu indiriminden de yararlanmak isteyenlerin tercih ettiği çarşıda 'iğne atsan yere düşmez' tabiri gerçek oldu. Penye tişörtlerin 14.90- 24.90 TL'den, erkek gömlekleri 45- 55 TL'den erkek pantolonları 50-80 TL'den, blue jean pantolonlar 30- 70 TL'den, elbiseler 25-140 TL'den, tunikler 50 TL'den satışa çıkarıldı. Kadınlar alışverişte en çok elbise ve kot pantolonu tercih etti. Abiye ayakkabılar 100 TL'den, sandaletler 15 TL'den tezgaha kondu. Ayakkabı ve kıyafet satan esnaf, bayramın çarşıya hareket getirdiğini, siftahsız kapanan kepenklerin ardından satışlarla yüzlerinin güldüğünü söyledi.

Öte yandan düğün sezonu olması nedeniyle kurbanlık koçların boynuzlarına bilezik takma geleneğini sürdürenler için kuyumcular da pazar günü açıktı. 25 yıldır kuyumculuk yapan Emre Özefe, normal zamanda pazar günleri dükkan açmadıklarını ancak bayram öncesine denk gelen pazar günü talep üzerine satış yaptıklarını belirterek, "Kurbanlık koçların boynuzlarına bilezik takma geleneği birçok yerde sürüyor. Biz de bu amaçla dükkan açtık. Ancak küçük altının bile satış fiyatının 380 TL olması nedeniyle satışlar durgun gidiyor" dedi. Yurt dışında çalışıp memleketlerine gelen gurbetçilerin ellerindeki dolar ve euro ile altın aldıkları da görüldü. DHA

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER