Kayalıklara saklanmış kaçaklar yakalandı

Kayalıklara saklanmış kaçaklar yakalandı
Foça'da yasa dışı yollardan Midilli Adası'na geçmek için hazırlık yaptıkları belirlenen yabancı uyruklu 46 kaçak, jandarma tarafından yakalandı

Bir ihbarı değerlendiren Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, saat 05.00 sıralarında, Yenifoça Mahallesi'ne yaklaşık 2 kilometre mesafedeki Yelken Kayaları Mevkisi'nde kaçış hazırlığında göçmenler bulunduğunu belirledi. Bölgeye operasyon düzenleyen jandarma, kayalıklara saklanmış, 25'i Suriye, 9'u Güney Afrika, 4'ü Mali, 2'si Angola, diğerleri ise Gana, Kongo, Eritre, Gambiya, Kamerun, Kenya, uyruklu toplam 46 kişiyi yakaladı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kaçaklar, Yenifoça Jandarma Karakolu'na götürüldü. Kaçakların, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek için kendilerine bot temin edecek kişiyi bekledikleri belirlendi. İnsani yardım yapılan ve sağlık kontrolünden geçirilen kaçaklar, kimlik tespitlerinin ardından İzmir İl Göç İdaresi'ne gönderildi.
Öte yandan Ege Denizi'nde makine arızası yüzünden sürüklenen teknedeki 21'i çocuk, 71 kaçak, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılarak Muğla'nın Fethiye İlçesi'ne getirildi. Yasadışı yollardan Yunanistan'a gitmeye çalışan 21'i çocuk 71 kaçağın bulunduğu tekne, Rodos Adası'nın 17 deniz mili güneyinde makine arızası yaptı. Olumsuz hava koşullarının de etkisiyle sürüklenen teknedeki kaçaklar, Sahil güvenlik ekiplerince fark edilerek kurtarıldı. Teknedeki 65'i Pakistan, 3'ü Hindistan, 2'si Nepal ve 1'i Bangladeş uyruklu 71 kaçak ile insan kaçakçılığı yaptıkları belirlenen 1'i kadın, 2 Türk sahil güvenlik botuna alınarak Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'na getirildi. Kaçaklar sağlık kontrolü için Fethiye Devlet Hastanesi'ne götürüldü.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 09:51
YORUM EKLE

banner97

banner96