Kamu çalışanları hakları için yollarda

Memur- Sen ve Türkiye Kamu- Sen’in açıkladığı 6. Dönem Toplu Sözleşme teklifi, kamu emekçilerinin tepkisine neden oldu. Konuya ilişkin alanlara çıkan Birleşik Kamu İş Merkez Yönetim Kurulu, kamu emekçilerinin taleplerini hatırlattı.

Kamu çalışanları hakları için yollarda

Haber / Didar Demirci

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında, kamu görevlileri için 600 lira seyyanen zam, 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için ise yüzde 17 artış talep etmişti. Söz konusu talep üzerine alanlara inen Birleşik Kamu İş Merkez Yönetim Kurulu ve üyeleri, Burdur’da başlattıkları eylemlerini, toplu sözleşme görüşmelerinin yapılacağı tarih olan 2 Ağustos’ta Ankara’da tamamlamayı hedefliyor. Ankara öncesi eylemlerinin 4’üncü durağı olan İzmir’den iktidara seslenen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Kamu emekçilerinin; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre hiçbir kazanım sağlamayacak olan sefalet oranlı zam taleplerine karşı karnı toktur. Kamu emekçileri sendika ağalığının geldiği durumu anlamalıdır ve yandaş konfederasyonun 2021 yılında yapacağı kirli pazarlığa karşı alanlarda ses yükseltmelidir” dedi.

Tiyatroya dur demek için alanlardayız

“Emeğimize, geleceğimize ve haklarımıza sahip çıkmak için 10 ili temsilen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kamu emekçilerinin yanı sıra emekliler ile diğer kamu görevlilerini de ilgilendiren 2 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme görüşme tiyatrosuna dur demek için alanlardayız” sözleriyle konuşmasını sürdüren Balık, “Memurları, sözde toplu sözleşme masalarında satan, hak kaybına uğratan, memurun değil AKP’nin çıkarlarını gözeten sözde yetkili Memur Sen’in toplu sözleşme masasında olmasını kabul etmiyoruz” dedi. Balık, teklifi sunan sendikalara karşı ağır eleştirilerde bulunarak, “Kamu emekçilerinin 3600 ek gösterge talebine, vergi adaletsizliğine, zam talebine, kamu emekçilerinin ekonomik, mesleki, örgütsel ve sosyal haklarına kulak tıkayan bir anlayış kazanımdan çok kayba yol açmıştır. Bu sözde yetkili konfederasyonun 2019 Ağustos ayında yapılan 2020-2021 yıllarını kapsayan yüzde üç buçukluk zam utancı akıllardadır. İşte böyle bir yandaş sendikacılık ortamında 2022-2023 yıllarda kamu emekçilerine kazandıracağı hiçbir şey olamaz. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde AKP iktidarı ve yandaş sendika, kamu emekçilerinin insan onuruna yaraşır adil ücret hakkını göz göre göre gasp edecektir” sözlerini kaydetti.

Maaşlar mum gibi eriyor

Satın alma gücünün düştüğüne, maaşların mum gibi eridiğine dikkat çeken Balık, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun taleplerini şu şekilde sıraladı:

•Kamu çalışanlarının en azından 2002 yılında milli gelirden aldığı pay kadar bir pay alabilmesini sağlayacak bir ücret zammı yapılmasını talep ediyoruz.

•Önceki yıllarda yaşanan kayıpların karşılanabilmesi için kamu çalışanlarının ücretlerine öncelikle yüzde 30 oranında bir zam yapılmalıdır. Bu zamdan sonra 2022 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı içi yüzde 15, 2023 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ve ikinci yarısı için de yüzde 15 oranında zam yapılmalıdır.

•Üniversite mezunu tüm memurların ek göstergeleri 3.600’e çıkarılmalı, 6’ncı dereceye inen tüm kamu çalışanlarına ek gösterge verilmelidir.

•Kamu çalışanlarına yılda bir defa yıllık izne ayrılırken bir maaş tutarında ikramiye ödenmelidir.

•Gelir vergisi tarifesinden kaynaklanan vergi yükü artışı önlenmelidir. Tüm ücretlerin asgari ücret kadar olan kısmı vergiden istisna edilmelidir.

•Aynı kadro ve unvanlarda çalışanlar arasındaki maaş farklılıkları giderilmeli ve eşit işi eşit ücret ödenmelidir.

•Yıllardır artırılmayan doğum yardımı ödenekleri günün koşullarına göre yeniden belirlenmelidir.

•Anayasa’nın çalışma yaşamı ve çalışanların haklarına ilişkin hükümleri, uluslararası sözleşmelere uygun olarak düzenlenmelidir. Grev hakkı anayasal güvenceye alınmalıdır.

•Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamuda istisnai olması gereken sözleşmeli personel istihdamının genişletilmesine son verilmelidir.

YORUM EKLE