'İzmir Yerel Medyası ile Daha Güçlü'

İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) bugün kapılarını 87’inci defa ziyaretçilerine açıyor. Fuar aslında İzmir’in ve İzmirlilerin kültüründe var.

'İzmir Yerel Medyası ile Daha Güçlü'

İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) bugün kapılarını 87’inci defa ziyaretçilerine açıyor. Fuar aslında İzmir’in ve İzmirlilerin kültüründe var. Belki geçmiş yıllarda daha etkin ilgi gören bir yapıdaydı ama değişen dünyanın gelişen fuarlarına ayak uydurmaya çalışan İEF, bize bu sene de farklı yaklaşımlar sunacak gibi görünüyor.

Bu sene İEF’de ilk defa kurulan yeni bir stand var. İzmir Yerel Medyası’na ait 7 gazete, güçbirliği yaparak aynı çatı altında fuara katılmaya karar verdi. Ticaret, EgeTelgraf, Yeni Bakış, Yenigün, Haber Ekpres, İlkses ve 9 Eylül gazeteleri yerel medyanın sesini daha fazla duyurmak amacı ile 'güçbirliği' yaparak okuyucuları ile 2 nolu Hol de buluşacak..
Ülkemizde basının son yıllarda ağırlıklı İstanbul merkezli büyük holdinglerin veya şirketlerin içinde mevcudiyetini sürdürdüğüne şahit oluyoruz. İzmir’de günlük olarak yayınlanan bu 7 gazete; sadece gazetecilik ve baskı sanayinden elde ettiği gelir ile mevcudiyetini sürdürmekte. Ayrıca bu 7 gazete aynı zamanda İzmir’de kadrolu olarak çalışan gazetecilerin yüzde 75’ini de bünyesinde bulundurmakta.

Evet son aylarda özellikle gazete kağıdı konusunda ortaya atılan iddialar ve sıkıntılar sık sık gündemi meşgul etti. Ülkemizde gazete kağıdı üreten SEKA tesislerinin 2005 yılında özelleştirilerek satılması ve ardından üretime son verilmesinden bu yana, gazete basım sanayi sadece ithal gazete kağıdına dayalı olarak mevcudiyetini sürdürmekte. Tabii üçüncü hamur kağıda basılı olarak yayınlanan kitaplar için de aynı şartlar sözkonusu.

Son aylarda üçüncü hamur adı ile tanımlanan gazete ve kitap kağıdının, dünya üzerinde de üretiminde bir gerileme yaşanmakta. Buna paralel olarak kağıt fiyatlarında neredeyse dolar bazında yüzde 80’e ulaşan bir artış söz konusu. Diğer bir deyiş ile tonu 550 ABD Doları’ndan, 850 ABD Doları’na kadar ulaşan yükselme yaşandı bu kağıt türünde. Tabii döviz kurlarında son aylarda görülen dramatik artışı sizlere hatırlatmama lüzum bile yok. Bu arada son yıllarda başta sosyal medya olmak üzere mobil iletişim aracılığı ile yapılan haberciliğin de ne kadar geliştiği hepinizin bilgisi dahilinde. Fakat tüm bu gelişmelerin ışığında 'Tarafsız, Doğru ve Güvenilir' habercilik ilkesinden ayrılmayarak ‘Sizden Haberleri’ en hızlı şekilde gerek gazeteleri, gerekse internet ve mobil siteleri ile ulaştıran bu 7 gazete; yaptığı güçbirliği ile: “İzmir Yerel Medyası ile Daha Güçlü” diyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER