'İzmir İnsan Haklarının Başkenti Olsun' kampanyası

'İzmir İnsan Haklarının Başkenti Olsun' kampanyası
İzmir Barosu, 8-15 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında 'İzmir İnsan Haklarının Başkenti Olsun' adıyla kampanya başlattı. İnsan haklarına yönelik etkinliklerin kentte düzenlenmesi için İzmir Barosu'nun öncülük edeceğine bildirildi.

İzmir Barosu'nda düzenlenen basın toplantısıyla 8-15 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla 'İzmir İnsan Haklarının Başkenti Olsun' kampanyasının başlatıldığı duyuruldu. Toplantıya İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve baroya kayıtlı avukatlar katıldı. İzmir Barosu adına basın açıklamasını okuyan Avukat Deman Güler, "Çoğulcu bir demokrasinin beşiği olmaktan uzaklaştırılan meclisin yerine getiremediği görevleri yerel siyasetin yapmaması için hiçbir neden yok. Ve yerelden insan haklarını gerçekleştirmek için en uygun yer de üzerinde yaşadığımız güzel İzmir şehri. Bizler İzmir'in 5000 yılı aşkın tarihi, farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşama geleneği, dünyanın hayran olduğu güzellikteki coğrafyası, tarihsel ve anıtsal mekanları, dinamik ve genç nüfusu ile insan hakları alanında lider bir kent olacağına gönülden inanıyoruz. İzmir Barosu, görevi olan insan haklarını savunmak ve korumak ilkesi gereği İzmir'i 'İnsan Haklarının Başkenti' yapmak için tüm yerel yönetimleri, kamu kurumlarını, sivil toplum örgütleri ve İzmirli yurttaşları birlikte hareket etmeye çağırıyor. Dolayısıyla İzmir İnsan Haklarının Başkenti projesi ile yerelden üretilen gücün bununla sınırlı kalmaması ve tüm ülkemizi ve hatta bölge coğrafyamızı olumlu şekilde etkilemesi beklenmektedir" dedi.İzmir için sundukları vizyonun yalnızca İzmir Barosu'nun altından kalkabileceği bir iş olmadığını vurgulayan Avukat Güler, "Ancak burada şunu açıklamak isteriz ki İzmir Barosu 110 yıllık tarihi ve insan haklarındaki eşsiz birikimi ile İzmir yerel yönetimlerinin yanında olmaya hazırdır. Tüm yerel yönetimlerimizi, belediye başkanlarımızı, kamu kurum ve kuruluşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi ve her şeyden evvel değerli İzmirli hemşerilerimizi bu çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz. Gelin hep birlikte şehrimizi bir dünya şehri yapalım. Gelin hep beraber özgürlük ve refah içinde bir kent kuralım. Gelin ülkemizin güzel yarınlarını hep beraber inşa edelim. Gelin İzmir 'İnsan Haklarının Başkenti' olsun" diye konuştu.

Açıklamanın ardından avukatlar Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin bulunduğu broşürleri vatandaşlara dağıttı.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER