banner109

İzmir Barosu'ndan Arslan isyanı

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nin Gebze İlçesinde bir eve hacze giden Avukat Ersin Arslan’ın, ev sahibi tarafından silahla öldürülmesine, tepkiler büyüyor.

İzmir Barosu'ndan Arslan isyanı

Haber/ Didar DEMİRCİ

Konuya ilişkin İzmir Barosu da tepkilerini bir günlük adliyedeki duruşmalarına girmeyerek göstereceklerini duyurdu.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bir eve hacze giden İstanbul Barosu üyesi Avukat Ersin Arslan, evin sahibi Y.Y. tarafından silahla öldürüldü. Arslan’ın öldürülmesi meslektaşlarını ve baroları ayağa kaldırdı. İzmir Adliyesi önünde toplanan İzmir Barosu, 19 Şubat 2021 günü adliyedeki duruşmalara katılmayacaklarını duyurdu. Konuya ilişkin basına açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Bizler; haklarınızın savunmanları, her daim “hukukun üstünlüğü” diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukta göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korumamamıza tanık olduğunuz avukatlarız. Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük” dedi.

En ağır cezaya çarptırılsın

Avukat Ersin Arslan’ın katledilmesiyle ilgili olayı hatırlatan Yücel, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

“Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi. Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir. Artık yeter! Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz? Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz.”

YORUM EKLE

banner97

banner96