İsimler üzerinde değil ilkelerde birleşilmeli

Genç Gazeteciler Platformu, yaklaşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu hakkında açıklama yaptı. Genç gazeteciler seçim sürecinde, isimler üzerinde değil ilkeler üzerinde birleşilmesini talep etti.

İsimler üzerinde değil  ilkelerde birleşilmeli

Genç Gazeteciler Platformu, Mayıs ayında yapılacak seçimli İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu süreci hakkında taleplerini sıraladı. Platform yaptığı yazılı açıklamada, “Genç Gazeteciler Platformu, mesleğini onuruyla yapan yaklaşık 100'e yakın üyesi ile 7 yıldır örgütlü şekilde bir arada ve dayanışma halindedir. Mesleki ahlak değerlerini en üstte tutan genç meslektaşlarımızın özlük hakları için mücadele etmeyi, olumsuz durumlarda tek vücut olarak ses verebilmeyi ilke edinen Genç Gazeteciler Platformu, bünyesinde yer alan 40'ın üzerindeki İzmir Gazeteciler Cemiyeti Üyesi arkadaşlarımızla, Cemiyet'in Mayıs ayındaki Genel Kurulu'nda da söz sahibi olacaktır. Bizim için önemli olan isimler üzerinde değil, ilkeler üzerinde uzlaşmaktır! Kimin kazandığından çok, kazanan kişilerin genç meslektaşlarımız için ortaya koyacağı samimi tavır değerlidir ve atılacak somut adımlar vazgeçilmez önceliğimizdir” denildi.

Genç Gazeteciler ne istiyor?

• Her şeyden önce Gazeteci sayılmak istiyoruz! Aktif olarak gazetecilik mesleğini yapan ancak işveren tercihi ile 212'si yapılmayan meslektaşlarımızın, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne üye olabilmesi ve resmi olarak "Gazeteci' sayılabilmesi için Tüzük'te gerekli değişikliğin yapılmasını, bu süre zarfında; pek çok Cemiyet'te örneği bulunan 'Fahri Üyelik' kavramının kabul edilmesini istiyoruz.
• Zaman ve mesai kavramı olmaksızın, özveri ile mesleklerini icra eden sahadaki arkadaşlarımızın rahatlıkla kullanabileceği, şehir merkezinde bir Basın Merkezi istiyoruz. Haber yazmak için kafelerden WİFİ şifresi dilenmeyeceğimiz, tuvaleti kullanmak için restoranlara minnet etmeyeceğimiz, meslektaşlarımızla sohbet edebileceğimiz, ortak basın açıklamaları için haber kaynaklarımızı davet edebileceğimiz, belki meslek büyüklerimizle söyleşebileceğimiz bir merkez yaratmanın, İzmir için çok zor olmadığı kanaatindeyiz.
• Cemiyet bünyesinde açılan/açılacak olan dil kurslarının yaygınlaşmasını, bunun yanı sıra yurtdışı değişim programlarıyla, gazeteci arkadaşlarımızın farklı ülkelere 'Misafir Gazeteci' olarak gönderilebilmesini, bunun süreklilik arz eden bir akademi programına dönüşmesini istiyoruz.
• Başta; sahada çalışan gazeteci arkadaşlarımız olmak üzere, hangi sektörde olursa olsun, "gazetecilik mesleğini temsil eden tüm arkadaşlarımızın başına gelen olumsuz durumlarda İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin 'eylemci' bir tavır takınmasını, masa başı açıklamalardan ziyade olayın yaşandığı yer ve kurumda fiziki varlık göstermesini istiyoruz. Bu tutumun meslektaşlarımız açısından moral ve motivasyonu yükselteceği ve örgütlü mücadeleye duyulan güveni artıracağı kanısındayız.
• Genç meslektaşlarımızın, görevlerini yerine getirirken ihtiyaç duyduğu ekipmanların çalıştıkları kurumlar tarafından karşılanmasını, bu konuda mağdur olan arkadaşlarımız için izmir Gazeteciler Cemiyeti'nin açık destek vermesini istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 16:05
YORUM EKLE

banner97

banner96