İşçileri zehirleyen 'su' değilmiş

İşçileri zehirleyen 'su' değilmiş

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Star Rafineri şantiyesinde, 2 bin 600 işçinin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılmasının ardından sulardan alınan numunelerin İl Sağlık Müdürlüğü'ndeki laboratuvar incelenmesi tamamlandı. Sonuçlara göre sular temiz çıkarken, şantiyeye yemek hizmeti sağlayan şirket değiştirildi.

Geçen hafta Aliağa Star Rafineri inşaatında çalışan yaklaşık 2 bin 600 işçinin, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılmasının ardından sulardan alınan numunelerin laboratuvardaki incelemeleri tamamlandı. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, sonuçlarda gıda zehirlenmesine yol açabilecek herhangi bir bulguya rastlanmadığını bildirdi. Ayrıca, şantiye işçilerine yemek veren şirketten yemek alımı durduruldu. Onun yerine başka bir yemek şirketinden soğuk kumanya hizmeti alınmaya başlandı. Zehirlenme olayının yaşandığı gün menüde bulunan düğün çorbası, İzmir köfte, şehriyeli pilav, profiterolden de numuneler alındı. Humunelerin Gıda, Tarım ve Hayvanlık İl Müdürlüğü'ndeki incelemesi sürüyor.

Ne Olmuştu ?


Star Rafinerisi inşaatında çalışan ve Çayağzı Kampında kalan 2 bin 600 işçinin yedikleri yemekten zehirlenerek hastanelere kaldırılmıştı. Olayın ardından işçilerden Ömer Kaplan, iki ay önce yemekler kötü olduğu gerekçesiyle eylem yaptıklarını hatırlatarak, “Bu kaçıncı zehirlenme, bıktık artık. İki ay önce eylem yaptık yine değişen bir şey yok. Ya bu yemek şirketi değişecek ya da hepimiz öleceğiz. İnsan hakları diye bir şey yok. Akşam yemeği yedikten sonra çok yorgun olduğumuz için eve gidip doğrudan uyuyoruz. Sabah kalkıp işe geldiğimizde herkes bir yerde yatıyor, tuvaletlerde kusuyordu. İş yeri hekimliğinde yer kalmamıştı. Aliağa Devlet Hastanesi’ne gittik, orası da tıklım tıklım doluydu” demişti.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER