İlk Atatürk heykeli, esaretinden kurtuldu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılan ilk heykel, 14 yıllık ‘esaret’inden kurtuldu.

İlk Atatürk heykeli, esaretinden kurtuldu
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılan ilk heykel, 14 yıllık ‘esaret’inden kurtuldu. İstanbul Sarayburnu’nda bulunan heykelin etrafında bulunan metal paravanlar kaldırıldı.

Heykelin yıllardır metal paravanların arkasında bulunması ve bu sırada çevresindeki duvarlarda kırıklarlar bulunması, kaide ve heykelinin kötü durumda olması ay başında gündeme gelmiş ve tepki çekmişti.

2004 yılında Marmaray Projesi sebebiyle Atatürk heykelinin de içinde bulunduğu Sarayburnu Parkı'nın bir kısmı metal perdelerle kapatıldı. Heykeli çeviren metal perdeler geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Heykel ve zarar gören çevresi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışma başlattı. Çalışmalarla ilgili projenin önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.


Heinrich Krippel'in diğer eserleri neler?


Atatürk heykeli Avusturyalı ünlü heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapıldı. Heykel 3 Ekim 1926'da Sarayburnu'ndaki yerine törenle koyuldu. 1883'te doğan ve 1945 yaşamını yitiren Heinrich Krippel Türkiye'de gerçekleştirdiği anıt heykeller ile tanınıyor.

Sarayburnu Atatürk Anıtı (3 Ekim 1926), Konya Atatürk Anıtı (29 Ekim 1926), Ankara Zafer Anıtı (24 Kasım 1927), Samsun'daki Onur Anıtı (15 Ocak 1931), Afyonkarahisar'daki ünlü Büyük Utku Anıtı (24 Mart 1936), Ankara Sümerbank içindeki Oturan Atatürk Anıtı (1938) Krippel'in bilinen ünlü eserleri. T24
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER