İGC: Soru sormak gazetecinin görevidir

İGC: Soru sormak gazetecinin görevidir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin ihalesiz et alımı konusundaki iddialarla ilgili kendisine soru yönelten Fox Tv muhabirine kullandığı ifadelere tepki gösteren İzmir Gazeteciler Cemiyeti açıklama yaptı. Açıklmada, "Pakdemirli'nin Fox Tv muhabirine kullandığı ifadeleri gazetecilik mesleğine yapılmış bir hakaret olarak görüyor ve kınıyoruz" denildi.

İGC'nin açıklaması şöyle;

Pakdemirli'nin kendisine yöneltilen soruya "ıvır zıvır işlerle uğraşmayın, yaptığınız gazetecilik değil, maskaralık" şeklinde yanıt vermesi, gazetecilik mesleğine yapılan bir hakaretin ötesinde halkın haber alma özgürlüğüne yapılmış bir engellemedir.

Doğru bilgiye ulaşmak, halka doğru ve tarafsız haber ulaştırmak gazetecinin görevi ve sorumluluğudur. Gazetecinin bu asli görevini yerine getirirken ilgili yetkililere soru yöneltmek yaşamsal haklar arasında yer alır. Gazeteci kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma, soru sorma hakkına sahiptir. Gazeteciler, her kosulda mesleklerini yapma mücadelesini sürdürecektir.

İGC Yönetim Kurulu

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER