banner135

İGC Başkanı Gappi: Rölyef yerine takılacak

İzmir'in simge anıtlarından İlk Kurşun Hasan Tahsin Anıtı hırsızların hedefi oldu. Anıtın rölyefi hırsızlar tarafından çalınırken müdahale edildi ve hırsızlık engellendi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi konu hakkında bir açıklama yaptı ve 'Rölyef yarın yerine takılacak' dedi.

İGC Başkanı Gappi: Rölyef yerine takılacak

Konak Atatürk Meydanı'nda bulunan ve en önemli simgelerimizden, Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin anısına 1974 yılında yapılan anıtın yan bölümünde bulunan ve Milli Mücadele'yi resmeden rölyef, hırsızlar tarafından çalınmak istendi. Ancak kısa süre içinde hırsızlar yakalanırken, rölyef Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından bakıma alındı. 

Rölyefin emin ellerde olduğunu söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyet Başkanı Dilek Gappi yaşanan süreci şöyle aktardı:   

“İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binası yıkımını fırsat bilen hırsızların rölyefi çalmak istedikleri bilgisini bir gece önce bize ulaştı. Emniyet birimlerine hemen haber verdik. Yaptığımız araştırmada rölyefin İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda olduğunu öğrendik. Süreci yakından takip ediyoruz. Rölyef, bakımı yapıldıktan sonra yarın yerine konulacak. Emniyet güçlerimiz de ondan sonraki sürecin takipçisi olacaklarını belirtti. İlk Kurşun Anıtının, Konak’taki yıkım-yapım çalışmalarından etkilenmemesi için de gerekli önlemlerin alınması konusunda takipçi olacağız’’ 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2022, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100