banner135

İEF 90’ıncı kez kapılarını dünyaya açıyor

İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl kapılarını “90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz, Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz” vizyonuyla açacak. Fuarın ana sponsorluğu görevini ise bu yıl tekrardan Folkart üstleniyor.

İEF 90’ıncı kez kapılarını dünyaya açıyor

Haber / Didar DEMİRCİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 90’ıncı kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın basın toplantısını Kültürpark’ta gerçekleştirdi. Basın toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Migros Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak ve İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı yer aldı. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, toplantının ilk konuşmasını yaparak, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) İzmir için ve Türkiye için önemine değindi. Alıcı, “İzmir Fuarının görev alanı Türkiye’yi aştı ve aşmaya da devam ediyor” dedi. Ayrıca Alıcı, bir ilkten bahsederek, “Dünya Belediyeler Birliğinin Kültür Zirvesi’nin 4’üncüsü Türkiye’de ilk kez İzmir’de Kültürpark’ta düzenlenecek” bilgisini paylaştı.

‘İZMİR, GÖZBEBEĞİMİZ’

İEF’in etkinlik sponsoru olan Migros’un Kuzey Ege Direktörü Güneş Fırıldak, “İEF, adeta İzmir’in simgesi olan, geçmişten bugüne halkla iç içe olan dünyadaki ender fuarlardan biri. Bu yıl etkinlik sponsoru olarak yer aldık. Migros’un bu fuara özel bir güç ve renk katacağına inanıyorum. Bugün İzmir’de 305 mağazamız var, online hizmetlerimizle de İzmir halkının yanında olmaya devam ediyoruz. Migros emin adımlarla ilerlerken İzmir de gözbebeğimiz olmaya devam edecek” dedi.

GÖREV EDİNMELİYİZ

İEF’in ana sponsoru olan Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut sancak da, “Bu yıl yine İEF’in ana sponsoru olduk, Tunç başkana teşekkür ederiz. Folkart olarak İzmir’de iş yapan bir şirketiz. İzmir bizi alıp en tepelere çıkardı. İzmir’de kazandığımız paranın bir kısmını İzmir’e harcamayı bir lütuf değil görev olarak görüyoruz. İzmir’deki tüm firmaları da bu etkinliklere davet ediyoruz. İzmir’in kültürüne, sanatına, sporuna katkı koymak, İzmir’de para kazanan tüm firmaların görevi olmalı…” dedi.

90 YILDIR İZMİR VE TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuşmasına başlamadan önce Tiyatro Sanatçısı Ferhan Şensoy’un ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi. Soyer, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) önemine dikkat çekerek, “İEF yalnızca bir fuar değil, şehrimize bırakılmış bir kültür mirası” dedi. Soyer, “Biz Cumhuriyet’in şehrimize verdiği bu asil görevin yedieminiyiz ve İEF’yi zamana uydurmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki İEF büyüdükçe tüm Türkiye’nin dünya ile bağları da büyüyecek ve gelişecek. İEF Türkiye’nin dünyadaki kültürel, teknolojik gelişmelerle ve geleceğin dünyasıyla ilk defa karşılaştığı; İzmirlilerin yıl boyunca coşkuyla beklediği, sinemadan tiyatroya kadar ve düzenlenen etkinliklerle bir araya geldiği bir buluşma noktası. Fuar İzmir, Cumhuriyet’i Cumhuriyet yapan en önemli değerlerden biridir” diye konuştu. Ayrıca Soyer, “İEF, bu yıl ‘Atatürk’ün orijinal vizyonundan ilhamla 90 yıldır birlikte kutluyoruz, geleceği İzmir’de birlikte kuruyoruz’ temalarıyla açıyoruz” diye konuştu. Soyer, "İklim krizi, pandemiden de öte dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi küresek tehlike. Farklı alanlara dair birçok oturumun düzenleneceği İzmir İş Günleri kapsamında yeşil ticaret önerileri de tartışacağız. Bu yıl, iklim krizi ekseninde farklı sektörlere yaşanan dönüşüm, politikalar gibi çok sayıda oturumun düzenleneceği İş Günleri’nde İzmir ve Ege Bölgesi ölçeğinde; ticaret, ekonomi, lojistiğin nabzını tutacağız. İEF’in modern dünyada yaşanan gelişmeleri Türkiye’ye yaymak gibi bir görevi var. Aslında İzmir, yıllarca EXPO peşinde koştu ama elindeki olanağın bir EXPO potansiyeli taşıdığını belki de ıskaladı. Buradan yola çıkarak özellikle son yıllarda ivme kazanan oyun sektörüne yönelik gerçekleştireceğimiz yarışma kapsamında sektörle ilgili gençleri ve projelerini sektörün profesyonellerini buluşturacağız. Bu yarışmanın, İzmir’in yaratıcı endüstri açısından bir cazibe merkezi haline gelmesine önemi katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

FUAR BU YIL DA DOLU DOLU

3-12 Eylül tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak. 3 Eylül’de 90’ıncı İEF’nın resmi açılış töreni Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. Ardından 10 gün boyunca, çim konserleri, Mogambo geceleri, tiyatro ve sinema gösterimleri gibi spordan sanata çok sayıda etkinlik düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100