Hukuki bir dayanak olmadan çıkarıldık

Belediye şirketlerinde işe başlayacak kişilerde "arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılması" kriteri nedeniyle 20 Ekim 2020'de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerinde çalışan toplam 16 işçi işten çıkarıldı.

Hukuki bir dayanak olmadan çıkarıldık

Haber/ Didar DEMİRCİ

Ancak 657 sayılı kanununa eklenen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin madde Anayasa Mahkemesi'nce Anayasa'ya aykırı bulunmuş ve iptal edilmişti. Bununla birlikte Valiliğin göndermiş olduğu iddia edilen yazıda, hukuki bir dayanak olmadığını buna karşılık, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de Kod 29’la işten çıkarma yaptığını söyleyen işçiler, günlerdir oturma eylemi yapıyor. İZELMAN’da çalışan Genel İş İzmir 3 Nolu Şube Üyesi Serkan İnal, “Bizlerin arşiv ve adli sicil kayıtlarında tek bir leke yok. Ama keyfi kararlarla işimizden edildik. İşçi olarak çalışmaya adliyelerden alınmış temiz kağıtları yetmiyor mu?” diye konuştu.

İlke çiğnendi

Anayasa Mahkemesi kararına karşılık, İzmir Valiliği'nin Büyükşehir’e güvenlik soruşturmasıyla ilgili yazı gönderip göndermediğini açıklaması gerektiğini söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, “Valilik eğer bir talep göndermeseydi Büyükşehir işçi çıkarmazdı. Güvenlik soruşturmasına tabi olmayan işçiler güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu. Anayasa ve Danıştay kararına rağmen bu ilke çiğnendi” dedi. 

YORUM EKLE

banner97

banner96