banner112
banner111

Hastanelerin yükü yeni kararla artıyor

Pandemide hastanelerin yükünü hafifletmek; kronik rahatsızlığı olan ve engelli vatandaşların rapor için sürekli hastanelere gitmelerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı belirli tedbirler almıştı. Şimdi o tedbirler kademeli olarak kaldırılıyor.

Hastanelerin yükü yeni kararla artıyor

Haber / Didar DEMİRCİ

Sağlık Bakanlığı, pandemi sürecinin başında ‘Engelli Raporları ve Kronik Hastaların İlaç ve Tıbbi Malzeme Temini Hakkında Alınan Tedbirler’ başlıklı genelgeyle engelli ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 1 Ocak 2020’den itibaren ilaç için aldıkları raporlarının süresini uzatmıştı. Söz konusu karar ile vatandaşlar hastaneye gitmeden daha önce edindikleri raporlarıyla ilaç temin edebiliyorlardı. Ancak alınan yeni kararla bu uygulamanın kademeli olarak kaldırıldığı söyleniyor. Kararı değerlendiren İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Bu konuda acele ettiler” dedi.

VAKALAR YÜKSEK OLURSA?’

Kademeli olarak raporların iptal edileceğini belirten Sayılkan, “Kademeli olarak azaltılıyor. Nisan’ın sonunda bitecek. 1 Mart’tan itibaren belirli kanser ilaçlarını çıkaracak. O iş öyle gidecek, Nisan sonunda hepsini birden tamamlamayı düşünüyor. Tabi hastanelerin doluluk oranına ve salgının gidişatına göre bakacaklar” diye konuştu. Son birkaç aydır salgına ilişkin alınan yeni kararları hatırlatan Sayılkan, şöyle konuştu: “Karantina sürelerinin düşürülmesi, temaslılara test zorunluluğunun kaldırılması… Kademeli olarak aslında bir şekilde sürü bağışıklığıyla bu işi çözmeye çalışıyorlar gibi. Bence hızlı bir şekilde süreci tamamlayıp kısa sürede bu işi belli bir noktaya taşımaya çalışıyorlar. Bu konuda bence biraz acele ettiler. Nisanda oluşacak verilere göre bir yol haritası yapmak daha doğru olurdu. Şimdi bu günden nisanı hedef gösterip, orada bu işi noktalamaya çalışmak biraz iddialı. Ya Nisan ayında vakalar yine bugünkü gibi 80 bin-100 bin olursa ne yapacaklar? Yine hastaneler doluysa ne yapacaklar?”

‘BİRKAÇ AY UZATILABİLİR’

Sayılkan, sözlerine şöyle devam etti: “İlaç harcamaları çok artıyor diye düşünüyorlarsa, bunu kontrol etmek için tamamen ortadan kaldırmak yerine bizimle irtibata geçilerek, bu daha sistemli ve belki yaz aylarına kadar birkaç ay daha uzatıp, hiç değilse vatandaşı o hastane ortamına sokmadan böyle bir karar alınabilirdi. Ama bizim dışımızda böyle bir karar alınmış.”

YORUM EKLE

banner101

banner100