Hasan Tahsin için dolu dolu program

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 15 Mayıs 1919’da istilacı güçlere karşı İlk Kurşun'u atarak Milli Mücadele'nin kıvılcımını başlatan “Şehit Gazeteci Hasan Tahsin”i 100. Yılda tüm güne yayılan etkinliklerle anıyor.

Hasan Tahsin için dolu dolu program

Törenler saat: 10:30'da Konak-Atatürk Meydanı İlk Kurşun Anıtı önünde saygı duruşu ve çelenk koyma töreni ile başlayacak. Daha sonra 100. Yıl nedeniyle, anma törenin ardından bando eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na 100.Yıl Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat 13.00'te İGC Üyesi, Araştırmacı Gazeteci Yaşar Aksoy, Yakın Kitabevi'nde Hasan Tahsin Yürekler Selanik kitabını imzalayacak. Saat 14.00'te ise Gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz - Paris Sürgünü kitabını Agora AVM'de imzalayacak.

Ödül töreni de var

Doç. Dr. Ahmet Mehmetefendioğlu'nun, İlk Kurşun’un izinde Hasan Tahsin, Tarihçi ve Vicdan başlıklı konferansı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde saat 16.00'da gerçekleştirilecek. 52. Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması Ödül Töreni de yine aynı mekanda saat: 19.00'da yapılacak. Son olarak İzmirli 100 sanatçının katılımı ile metni ünlü Tarihçi Yazar Turgut Özakman ve Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ tarafından yazılan “İlk Kurşun (15 Mayıs 1919) ve Üç Destan (Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruzu)” konulu müzikli şiirli etkinlik, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi saat 21.00’de izlenebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER