Hamburg Türk Basın Birliği ile İGC 'kardeş' oldu

Hamburg Türk Basın Birliği ile İGC 'kardeş' oldu
Hamburg Türk Basın Birliği (HTBB) ve Bremen'den gelen gazeteciler İzmir'e hayran kaldı. İzmir'e ziyaret gerçekleştiren Hamburg Türk Basın Birliği'ne üye gazeteciler basın kuruluşlarını ve yerel yönetimleri ziyaret etti, tarihi yerleri gezdi. Hamburg Türk Basın Birliği ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) bu ziyaretlerin ardından “kardeş kuruluş” olma kararı aldı.

HTBB Başkanı ve Post Gazetesi Kuzey Almanya Temsilcisi Erdal Altuntaş, Post Gazetesi Hamburg Temsilcisi Namık Kemal Alıcı, Anadolu Ajansı Bremen Temsilcisi Birol Tan, Elbe Ekspres İnternet Sitesi ve Güneş Dergisi Haber Müdürü Ali Akdemir, Türkiye Gazetesi Bremen Muhabiri Hasan Akdoğan, Futbol Ekspres İnternet Haber Sitesi'nden Hurşit Köse, Radyo Anılar FM ve Hayat Dergisi Sahibi Rıza Atamtürk, Anılar FM'den Emiç Yolcu, Türger Press Sahibi ve Bild Gazetesi Türkiye Muhabiri Hamdi Gökbulut ve Gazeteci İlknur Bekle, 5 gün boyunca İzmir ve bölgesinde incelemelerde bulundu.
Heyet, geçen Cuma günü Radyo Ege, TV Den, 9 Eylül ve Yeni Asır gazetelerini ziyaret ederek kurumların çalışanlarıyla ve yöneticileriyle görüştü.

basın-müzesi-ziyaret


HTBB temsilcileri daha sonra İzmir Basın Müzesi ve İGC'yi de ziyaret etti. İGC Başkanı Misket Dikmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri'nin karşıladığı heyet, İzmirli gazetecileri Hamburg ve Bremen'e davet etti. Görüşmenin sonunda ortak çalışma yürütülmesi amacıyla “kardeş kuruluş” olma kararı alındı.


Gazeteciler daha sonra da Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile akşam yemeğinde buluştu. HTBB üyeleri Karşıyaka Belediyesi ve İGC tarafından bu yıl Sözcü Muhabiri Gökmen Ulu'ya verilen Basın Özgürlüğü ödül törenine de katıldı.

Cumartesi günü, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzelediği “İzmir Turu”nu katılan HTBB üyeleri, İzmir Rehberler Platformu Başkanı Serdar Çelenk ile İzmir'in tarihi zenginliklerini görme şansı yakaladı. HTBB üyeleri, Agora, Kadifekale ve Asansör'de bir çok kez hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Göztepe – Akhisarspor karşılaşmasında tribündeki yerlerini alan Hamburg Türk Basın Birliği üyeleri, buradan da Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluşmak üzere Seferihisar'ın yolunu tuttu. Seferihisar Kalesi'nde Başkan Soyer ile gezen gazeteciler incelemenin ardından, ilçe turizmi ve İzmir hakkında Soyer ile röportaj gerçekleştirdi.

agora

“İzmir'i çok sevdik”

Her yıl Türkiye'de bir kente inceleme gezisi düzenlediklerini belirten HTBB Başkanı Erdal Altuntaş, “Daha önce İstanbul sonrasında da Ankara'ya ziyaretler gerçekleştirdik. Bu yıl ki durağımız İzmir oldu. Yerel, ulusal gazete ve televizyonları ziyaret ederek çalışma şekilleri ve son durumları hakkında bilgi edindik. İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi'ni ziyaret ettik. İzmir'in ören yerleri, tarihi ve kültürel bölgelerine bir tur düzenledik. Ardından Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluşma imkanı yakaladık. Bizler için çok verimli bir tur oldu. İzmir'i ve insanlarını çok sevdik. Hem güzel dostluklar kazandık hem de Türkiye'nin değerli kenti İzmir'i tanıma fırsatı bulduk. İGC Başkanı Misket Dikmen ve bizlere destek veren tüm kurumlara ve gazetecilere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER