GSF öğrencileri 'eyleme' geçiyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri fakültenin taşınması kararıyla başlayan süreci halka anlatmak için sokağa çıkmaya hazırlanıyor.

GSF öğrencileri 'eyleme' geçiyor

Haber / Sinan KESKİN

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile Tınaztepe Kampüsü'ne taşınmak istenmesiyle başlayan kriz devam ederken GSF öğrencileri 'eylem' kararı aldı.

Tartışmalara neden olan ve son olarak 5 akademisyenin görevden alınmasına kadar uzanan GSF krizini halka anlatmak isteyen GSF öğrencileri kentin farklı meydanlarında konserler verecek, tiyatro oyunları sahneleyecek. Sosyal medyadan bir duyuru yayınlayan GSF öğrencileri, düzenleyecekleri etkinlikler hem halkı sanatla buluştururken hem de yaşanan süreci anlatacaklarını açıkladılar. Düzenlenecek olan etkinliklerin programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

GSF Dayanışma Grubu tarafından yapılan duyurunun tam metni şöyle;

Yürüttüğümüz bu süreci tüm İzmir halkının bir meselesi haline getirmek için belirli etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Bu etkinlikler kapsamında bizi temsil edecek şeyler üretmeyi, bu üretimleri bir şekilde halk ile buluşturmayı ve bu sayede sorunumuza kulak veren insanlar bulmayı düşünüyoruz. Derdimiz artık bu meselenin acil ve yakıcı bir mesele olarak tam anlamıyla İzmir gündemine yerleşmesidir. Yürütülen dava sürecinin haricinde kim olduğumuzu, ne istediğimizi ve ne alamadığımızı kendi disiplinlerimiz kapsamında ürettiğimiz şeyler araclığıyla anlatmak ve ortaya koymak önümüzdeki süreçte en temel hareket noktamız olacaktır. Örneğin sokaklarda konser vereceğiz ve bu konserler esnasında halka mevcut meselemize dair belirli bir takım şeyler aktaracağız. Bu meselenin aslında özünde bir İzmir meselesi olduğu gerçeğinin üzerine gideceğiz. Siz de eğer kendi disiplinleriniz olmak üzere başka disiplinlerden yola çıkarak bu mesele üzerine bir şeyler üretebileceğinize veya üretilebileceğine inanıyorsanız lütfen önerilerinizi önümüzdeki forumlarda yer alarak dile getirin. Bu sürece özgü, bu süreci halka mal edecek ve bir şekilde fakültemizin de geleceğinin bizim istediğimiz şekilde kurgulanması meselesine yardımcı olacak her ne fikir olursa olsun dile getirelim ve sürece dahil olalım.

Mevcut koşullar artık daha hareketli ve yaratıcı olma görevini bize yüklemiş durumda. Bu süreçte bir şekilde kazanımla çıkmak ama kazanımla çıkmakla kalmayıp bütün kimliğimizi şehre yaymak, şehrin bizi tanıması ve özümsemesine olanak sağlamak için bahsettiğimiz yöntemler çok önemli bir yer teşkil ediyor. İşte tam da bu yüzden, elimizde böyle bir fırsat da varken kimliğimizi şehre yayalım; şehir bizim kim olduğumuzu anlasın ve bu doğrultuda biz olmadan bu şehrin önemli bir noktasının eksik olacağı fikrini halka aşılamış olalım. Bu haliyle ‘’krizi fırsata çevirme’’ olanağı ortaya çıkmış durumdadır ve belki de ‘’istenmeyen’’ olarak tanımlayabileceğimiz fakültemiz bu sürekli ve yaratıcı hareketlilik ile birlikte şehrimizin ‘’olmazsa olmazı’’ konumuna yükselecektir.

Dediğimiz gibi doğru ve planlı yürütüldüğü takdirde önümüzde tüm kimliğimizle şehre hakim olabileceğimiz bir süreç bulunmaktadır. Bu süreci değelendirelim ve önerilemizi paylaşalım. Tabi sadece bu önerileri paylaşmakla kalmayıp sürece dahil olalım.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 15:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufuk Yeşil
Ufuk Yeşil - 9 ay Önce

İzmir Cevresi Ve Diger Yakın İllerde Seminer Düzenleyebilirsiniz

SIRADAKİ HABER