Go-Kart pistinin planı iptal edildi

Güzelbahçe'de tartışma yaratan Go-Kart pistiyle ilgili dava sonuçlandı. Açık spor alanı olarak geçen arazinin planı iptal edildi. Belediye Başkanı İnce, kararı zafer olarak nitelendirirken İzmir Karting Kulübü Başkanı Yaman, kararın eski plan için verildiğini iddia etti

Go-Kart pistinin  planı iptal edildi

İzmir 5. İdare Mahkemesi, Güzelbahçe'deki tartışmalı Go-Kart amaçlı imar planı için açılan davada “açık spor alanı” olarak planda geçen arazinin planlamasını iptal etti. Mahkeme kararında gerekçe olarak dava konusu parsellerin dikili tarım arazisi kapsamında olması, dava konusu parsellerde yaşlı zeytin ağaçlarının bulunması, alanın yakın çevresinde de yer yer zeytinlikler olması ve Go-Kart eğitim pisti şeklinde bir kullanımın tarımsal alan bütünlüğünün bozulmasına sebep olacağına hükmetti. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verirken, “Dava konusu planların uygulanmasına geçilebileceği göz önüne alındığında, telafisi güç ve imkansız zararların doğabileceğinden, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir” ifadeleri dikkat çekti.

İnce: Doğaseverler Kazandı

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Bu daha önce yaptıkları plana istinaden alınan yürütmeyi durdurma kararı. Bundan sonra bir de binlik plan değişikliği yaptılar. Onu da onaylattılar. İki defa plan yaptılar. Her ikisine de davalar açılmış durumda. Belediyemizin açtığı dava da geliyor arkasından. Bilirkişi raporu aynı doğrultuda. Bu da bir zaferdir! Bizim dediğimiz şuydu; evet bu tür yatırımcıların önünü açmalıyız. Ama burada değil. Burası yanlış! Mahkeme buna karar verdi. Mahkeme gerekçeleri bizim her zaman söylediğimiz şeyler. Mahkemenin böyle bir karar alması çok sevindirici. Bu konudaki haklı dayanışmamız mahkeme tarafından da haklı değerlendirildi. Bize destek veren tüm vatandaşlar, STK’lar ve doğaseverler kazandı” ifadelerini kullandı.

Yaman: Boşuna Seviniyorlar

Kararın rafa kalkmış eski plan için verildiğini belirten İzmir Karting Kulübü Başkanı Mehmet Yaman ise, “Bu dava 2019’da açılmış, bizim planımız 2020’de netleşti. Yani bu sonuç bizim planın revize edilmeden önceki hali olan plan için. O plan şu an zaten yok, revize edildi. Yani şu an karar verilen plan zaten rafa kalkan plan. Boşuna seviniyorlar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 17:56
YORUM EKLE

banner97

banner96