Eylem'in heykeli dikilsin

Taksim’in maskot sokak köpeği Eylem, Cihangir’de bir aracın altında kalarak hayatını kaybetti. 12 yaşındaki Eylem, Gezi olayları ve 1 Mayıs kutlamaları gibi birçok toplumsal olayda göstericilerin arasında dolaşmış, biber gazına da maruz kalmıştı.

Eylem'in heykeli dikilsin

Beyoğlu’nun maskotu olan köpeğe 'Eylem' ismi de göstericiler tarafından konulmuştu. Eylem, önceki gün bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanınca mahalleli hemen Beyoğlu Belediyesi’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne haber verdi. Ancak, Eylem hayatını kaybetti. Köpek, belediye ekipleri tarafından gömüldü.

HAYTAP kampanya başlattı

HAYTAP İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Taksim Gezi Parkı içine Eylem'in heykelinin yapılmasını istedi.

HAYTAP sosyal medya adreslerinden yapılan çağrıda:

“Taksim’in ‘Eylem’i bir aracın altında kalarak hayatını kaybetti. IBB 'den Haytap olarak Taksim Gezi Parkı içine heykelinin yapılmasını istiyoruz. 12 yaşında oldugu tahmin edilen Eylem, birçok toplumsal olayda eylemcilerin yanında durmasıyla biliniyor. İstanbul Beyoğlu’nun sevilen ve tanınan köpeği olan ve adı yurttaşlar tarafından “Eylem” olarak adlandırılan köpek, önceki gün bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanınca mahalleli hemen Beyoğlu Belediyesi’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne haber verdi. Ancak, Eylem hayatını kaybetti. Eylem, belediye ekipleri tarafından gömülmek üzere götürüldü.

Beyoğlu’nun simgelerindendi

12 yaşındaki Eylem, Gezi Direnişi, 1 Mayıs kutlamaları ve bunun gibi birçok toplumsal olayda, basın açıklamaları ve yürüyüşlerde eylemcilerle birlikte yürür, onlara eşlik ederdi. Eylemcilerin yanından ayrılmayan Eylem, bu eylemlere yönelik yapılan müdahaleler sırasında yoğun biber gazından etkilenmiş, gözleri yanan Eylem’in yardımında yine yurttaşlar koşmuştu. Taksim esnafından Necat Gül, “Son dönemlerde ayaklarında problem vardı. Yürümekte güçlük çektiğini " soyledi

Haytap olarak ise IBB 'ye çağrıda bulunarak Eylem'in Taksim Parkına gömülerek Tokyo'daki Shubumi meydanindaki Hachiko gibi heykelinin yapılmasını istiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslıhan  İşler Aydın
Aslıhan İşler Aydın - 4 ay Önce

Mezarını bulup başucunda bir yazılı levhayla anlatmalıyız ve anmaliyiz demiştim Eylem'i kaybettiğimizi duyduğum ilk an. Bir heykelle ona ve hikayesine sahip çıkmak daha da güzel olur. Destekliyorum.

Seher azakli
Seher azakli - 4 ay Önce

Mukemmel bir vefa olur eyleme

Burcu Bayram
Burcu Bayram - 4 ay Önce

Canım...

Nesrin Ülker
Nesrin Ülker - 4 ay Önce

Çok üzüldüm. Çok yazık. Sürücüler neden dikkatli değil, trafikte hayvanları yok sayıyor. Lütfen onları görelim.

Ülkü özak
Ülkü özak - 4 ay Önce

Bizler için çok değerliydi ......

SIRADAKİ HABER