Eti Negro artık ‘Eti Nero’

Eti firması, kakaolu bisküvisi ‘Negro’nun adını değiştirdi. Irkçı bir isim olması nedeniyle eleştirilen bisküvi markası artık ‘Nero’ olarak pazarlanacak. Eti, isim değişikliğini nedenini ‘Bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz’ ifadeleriyle duyurdu.

Eti Negro artık ‘Eti Nero’

Haber / Didar Demirci

Geçtiğimiz şubat ayında Eti’nin Negro markasına ilişkin gelen tepkileri sizlere duyurmuştuk. Negro isminin ırkçı bir söylem olması nedeniyle eleştirilmesine Eti de sessiz kalmadı. Yıl bitmeden açıklama yapan firma, bisküvilerinin adının artık ‘Eti Nero’ olduğunu duyurdu. İsim değişikliğine ilişkin Eti’den yapılan kamuoyu açıklamasında, bisküvinin içindeki yoğun kakaodan kaynaklı renginin siyaha yakın olması ve buna bağlı olarak İspanyolcada siyah rengi ifade eden ‘negro’ kelimesinin ürüne hayat verdiği belirtildi.

Öte yandan açıklamanın devamında şu noktalara değinildi:

“İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılık, ne yazık ki küreselleşen dünyada halen en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Günümüzde negro kelimesi de maalesef bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmektedir. Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı halde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz. Dolayısıyla insanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaç edinmiş bir şirket olarak, bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz. Bu konuda duyduğumuz hassasiyet ve sorumlulukla uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık. Kaliteli bisküvi deneyimi yaşatan ürünümüzü içerik ve lezzetinde hiçbir değişiklik olmadan Eti Nero markasıyla pazara sunacağız.”

İMAJLARINA KATKI SAĞLAYAN BİR ADIM

Negro isminin değiştirilmesi için change.org aracılığıyla kampanya başlatan Pazarlama Uzmanı Dr. Gizem Kurt, Eti’nin aldığı bu karara çok sevindiğini duyurdu. Geçtiğimiz şubat ayında gazetemize konuya ilişkin açıklamada bulunan Kurt, çalıştığı üniversitede okuyan Ganalı bir öğrencisiyle yaşadığı diyalog sonrası Eti Negro’nun adının değiştirilmesi için kampanya başlatmıştı. Yıl bitmeden Eti firmasından güzel haber geldi. Eti’nin aldığı bu karara ilişkin de konuşan Kurt, “Eti firmasına duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Bu kampanyayı başlatmama ilham olan öğrencilerime de ayrıca teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bu değişim gerçekleşmezdi. Bunlar ırkçılığa karşı atılmış çok güzel ve olumlu adımlardır. Firmaların toplumlarla çok iç içe ilişkileri vardır. Dolayısıyla bu isim değişikliği tüketicinin gözünde Eti’ye olumlu bir imaj getirecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 15:59
YORUM EKLE

banner101

banner100