banner135

Erdoğan'ın temasları sonrası Mısır'dan sürpriz Suriye çıkışı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin Doha'da tokalaştığı görüntüler büyük ses getirirken, Mısır'dan Türkiye'nin Suriye harekatına yönelik sürpriz bir açıklama geldi. Türkiye'nin operasyonlarını derhal durdurması çağrısında bulunan Mısır Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada "Harekatlar kardeş Arap ülkeleri Irak ve Suriye'nin egemenliğinin ihlalidir" ifadesini kullandı

Erdoğan'ın temasları sonrası Mısır'dan sürpriz Suriye çıkışı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışına katılmak için gittiği Doha'da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkışması gündemdeki yerini korurken, Mısır'dan Türkiye'nin  Suriye'ye yönelik askeri harekatlarına tepki geldi.

ABD ve Rusya'nın ardından Mısır da  Türkiye'nin  Suriye'de PKK/YPG terör örgütüne yönelik operasyonuna karşı çıkarken, Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada  Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik operasyonlarını derhal durdurması çağrısı yapıldı.

Türkiye'nin operasyonlarının Suriye ve Irak'ın egemenliğine aykırı olduğunu savunan Mısır, "Kardeş Arap ülkeleri Irak ve Suriye'ye son günlerde Türkiye ve İran tarafından düzenlenen saldırıları büyük endişeyle takip ediyoruz. Bu saldırılar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir" denildi.

Sözcü'de yer alan habere göre Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, "Mısır, kan dökülmesini ve daha fazla istikrarsızlığı önlemek için gerilimin düşürülmesi çağrısı yapıyor" ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2022, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100