banner109

Ege’de korona yasakları

Korona virüs vakalarının artış göstermesiyle birlikte, Türkiye’de 14 ile pandemi yasakları getirildi. Valilikler de ek tedbirler aldı. İzmir, Aydın ve Denizli’de yeni pandemi yasakları uygulanmaya başladı.

Ege’de korona yasakları

Korona virüsü vakalarındaki yükseliş yeni normal sürecinde yeni yasakları gündeme getirdi. Ankara ve İzmir başta olmak üzere 14 ilde düğün, nişan, sünnet ve mevlit törenleri ya yasaklandı ya da kısıtlamalar geldi. Valiliklerin aldığı ek kararlarla 65 yaş üstüne de sınırlama getirildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, genelge sonrasında illerin valilikleri de düğünlerle ilgili arka arkaya kararlar aldı. İşte korona virüsü artışı sonrası illerde alınan yeni kararlar:

İZMİR

İzmir'de düğün, nişan, nikah, kına gecesi, gelin alma, sünnet ve mevlit organizasyonlarına kısıtlama getirildi. Sokak düğünleri yasaklanırken, kaymakamlıktan izin alınarak okul bahçelerinde düğün yapılabilecek. Nikah ve düğünde maske şart. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar ile semptom gösterenler salona alınmayacak.

Birinci derece akrabalar (anne, baba, dede, büyükanne) dışında 65 yaş üzeri kişiler düğüne alınmayacak. (Teyze, hala, amca, dayı, kuzenler birinci derece akraba sayılmıyor) Akşam düğünleri 20.00-22.30, gündüz düğünleri 13.30-16.00 saatlerinde yapılacak.

Organizasyonun yapıldığı tesise/alana girişte davetli tüm katılımcıların adları, adresleri ve iletişim bilgileri, organizasyonda tesis kullanılıyorsa tesis işleticisi tarafından, organizasyon sahibine ait özel ya da genel bir alanda yapılıyorsa organizasyonu yapan tarafından kaydedilip, en az 14 gün saklanacak. Düğün tesis işleticisi tarafından organizasyonda çalışan personel de kayıt altına alınacak. Gelin ve damat hariç dans, oyun, halay ya da gösteri yapılmayacak.

AYDIN

Karacasu ilçesinde korona virüsü tedbirleri kapsamında düğünlere katılanlar kayıt altına alınacak. Düğün, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliği düzenleyen ev sahibi, kişilerin T.C. kimlik numaralarını, adres ve telefon bilgilerini kayıt altına alacak ve 1 ay muhafaza edecek. İlçede her türlü düğün, sünnet, gelin alma, asker uğurlama törenlerinde konvoy oluşturma etkinliği de yasaklandı.

DENİZLİ

Sokak düğünleri yasaklandı, düğün salonu olmayan ilçelerde ilgili kaymakamlıklarca belirlenmiş tek bir alan kullanılacak. Düğünler 2 saati geçmeyecek. Düğün merasiminin düzenlendiği restoran ve işletmeler ile açık kır düğün salonlarında (düğün salonu olmayan ilçelerde belirlenen okul bahçesi veya pazar yeri hariç) yemek ikramı yapılabilecek.

YORUM EKLE

banner97

banner96