DİSK Güvenlik-Sen'den Belediyenin Kararına Tepki

DİSK Güvenlik-Sen'den Belediyenin Kararına Tepki
Çiğli Belediyesi, Mavi Güvenlik Şirketi'nde çalışan 72 kişiyi önce işten çıkardı sonra 71'ini işe geri aldı. Sadece Yeşim Koçhan’ın iş akdi yenilenmedi. DİSK Güvenlik-Sen, kararı protesto etti.

Haber / Umut KARAKOYUN

Çiğli Belediyesi’ne hizmet veren Mavi Güvenlik Şirketi’nin çalışma izni İzmir Valiliği tarafından iptal edildi. Şirkette çalışan 72 personel, biranda işsiz kaldı. Belediye, daha sonra doğrudan hizmet alımı yöntemi ile çalışanları yeniden iş başı yaptırdı. Ancak bir kişi hariç. Belediye, güvenlik görevlisi olan Yeşim Koçhan’ı, performans düşüklüğü gerekçesiyle iş başı yaptırmadı. Aynı zamanda DİSK Güvenlik-Sen üyesi olan Koçhan için belediye önünde toplanan sendika, yanlıştan dönülmesini istedi. DİSK Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Aslan, yaptığı açıklamada, OHAL sürecine ve hükümetin işçilere yönelik tavrına değindi.

OHAL HUKUSUZLUĞU

Yeşim Koçhan’ın iş akdinin hukuksuz bir şekilde yenilenmediğini savunan Serdar Aslan; “Türkiye’de OHAL süreci ile birlikte işçi sınıfına yönelik saldırılar alabildiğince arttı. Sözde kayyım hukuksuzluğu adı altında binlerce işçi arkadaşımız ve yoldaşımız mağdur edildi. Çiğli Belediyesi’nde yaşanan bu süreçte de yine emekçi arkadaşlarımız hedef alındı. Hukuksuzluğun bedeli yine işçi arkadaşlarımıza ödetilmekte” dedi. Aslan, Çiğli Belediyesi’nde yaşanan sürecin kendisinin de son bir yıldır OHAL hukuksuzluğunun birebir yansıması olduğunu ileri sürdü.

ORTAK OLMAYIN

Sömürü ve talan düzeninin arsızca ve hukuksuzca sürdürüldüğü bu dönemde sosyal demokrat anlayışa sahip bir belediyenin haksız yere bir emekçisini işten atmasına, emeğin en kutsal değerdir anlayışına ters düştüğünü söyleyen Serdar Aslan; “Çiğli Belediyesi’nde yaşanan bu sürecin, milyonlarca işçi ve emekçinin canı pahasına sömürüldüğü bu devirde sosyal demokrat bir anlayışın emekten yana ortaya koyduğu ya da koymaya çalıştığı pratiklerle ters düşmekte” dedi.

DERHAL İŞE DÖNMELİ

Devlet eliyle yaratılan mağduriyetlerin bir parçası olmanın sendikaları tarafından kabul edilemez olduğunu açıklayan Aslan, hiçbir gerekçesi olmadan haksız bir şekilde işten çıkarılan Yeşim Koçhan’ın derhal işe dönmesi gerektiğini ifade etti. OHAL hukuksuzluğunun yarattığı türlü adaletsizliklere Çiğli Belediyesi’nin bu tavrı ile ortak olmamasını istediklerini aktaran Aslan, özel güvenlik görevlisi Koçhan, yeniden iş başı yapana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Açıklamanın ardından grup dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER