Deniz Poyraz uğurlanıyor

HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda öldürülen Deniz Poyraz, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle uğurlanıyor.

HDP’ye saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın cenazesi, Kadifekale Camii'de binlerce kişinin katıldığı törenle uğurlanırken, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar "Ortada bilinçli bir kaos planı var" dedi. İzmir’de Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesi, yakınları ve partililer, cenazeyi almak üzere Konak ilçede bulunan Tepecik Mahallesi’ndeki Mezarlıklar Müdürlüğü’ne geldi. Ailesi, dini vecibeleri yerine getirilen Poyraz’ın tabutunun başında ağıtlar yaktı. 

'Ne mutlu bana ki deniz'in annesiyim'

Mezarlıklar Müdürlüğü önünde ağıt yakan annesi Fehime Poyraz, “Benim kızıma ne işkence çektirdiyse, Allah ona da versin. Nasıl içim yandıysa, onun annesinin içi de yansın. Hayatta kimseye beddua etmedim ama içim yandı, onun annesinin içi de yansın. Denizler ölmez, Deniz gitti, binlerce Deniz gelecek. Ne mutlu bana ki Deniz’in annesiyim. Bir kadına o kadar işkence yapılır mı? Faşist. Senin kızıma ne hakkın vardı. Allah belanı versin, derman bulamayasın inşallah” dedi. 

Aile evine götürüldü

Mezarlıklar Müdürlüğünden kadınlar tarafından omuzlanan Poyraz’ın tabutu, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde aile evinin bulunduğu Bağkuyu Mahallesi’ne götürüldü. Poyraz'ın cenazesini mahalle girişinde karşılayan yüzlerce kişi, "Şehit namirin" sloganlarıyla aile evine doğru yürüyüşe geçti. Poyraz'ın cenazesinin getirildiği aile evinin önünde bir toplanan kitle, sık sık "Denizler ölmez" sloganları attı.

Kitle, daha sonra anne Fehime Poyraz ile birlikte cenaze töreninin düzenleneceği Kadifekale Camii'ye doğru yürüyüşe geçti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat  Sancar ile partililer de tören için Kadifekale Camisi'ne geldi. Kitlenin Kadifekale Camisi'ne ulaşmasının ardından Poyraz'ın cenazesi de getirildi. Binlerce kişinin "Denizler ölmez" ve "HDP halktır, halk burada" sloganlarıyla bekleyişi sürüyor. 

Poyraz, burada düzenlenecek törenin ardından Buca Kaynaklar Mezarlığı’nda defnedilecek.

Mithat Sancar: Kimse münferit bir olay demesin

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Poyraz ailesine, partililere ve Kürt halkına Kürtçe başsağlığında bulunarak, şunları söyledi: “Dün İzmir İl Örgütü’müze alçakça bir saldırı yapıldı. Dün Deniz kardeşimiz kalleşçe katledildi. Bu cinayet, bu saldırı, bu katliam planı göz göre göre geldi. Karşımızda bir çete, mafya, soygun, talan, kan düzeni var. Bu düzeni ayakta tutan iktidarın harcı da Kürt düşmanlığıdır, demokrasi düşmanlığıdır, özgürlük düşmanlığıdır. Bu iktidarın ve yandaşlarının yarattığı nefret ortamı, sürekli bizleri, Kürt halkını, onun temsilcilerini, demokrasi güçlerini hedef almıştır. Sorumlu bu ortamı yaratan iktidarın ta kendisidir. Hiç kimse ‘bu münferit bir olay’ demesin. Bu kim diyorsa, bilin ki bu planın ortağıdır, bu cinayetin sorumlusudur. 

'Örgütlü, bilinçli bir kaos planı var'

Ortada örgütlü, bilinçli bir kaos planı var. Bu kaos planını yine en önce Kürtlerin kanını dökerek hayata geçirmek istiyorlar. Bütün demokrasi güçlerini susturmak için önce Kürtlere saldırıyorlar, önce HDP’ye saldırıyorlar. Siyaseten baş edemediler, mahkemelerde baş edemediler, şimdi eli kanlı katillerini devreye soktular. Yine baş edemeyecekler. Mahkemelerde de siyaset meydanında da halkımızla birlikte her yerde dimdik ayaktayız. Mücadelemizi kararlılıkla, inançla sürdüreceğiz . Deniz Poyraz bu mücadelenin en güzel sembollerinden biriydi. Onun arzuladığı barışı, hasretini çektiği yeni yaşamı hep birlikte mutlaka getireceğiz. Deniz kardeşim sana söz veriyoruz, senin hayallerini mutlaka gerçekleştireceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız, demokrasi güçleri, emek güçleri, bütün halkların özgürlük isteyen temsilcileri, bireyleri bir araya geliyoruz, bu birlikteliği daha da büyüteceğiz, bu yalan kan ve talan düzenini mutlaka bitireceğiz. Ben konuşmama annemizin sözüyle son vereceğim. Bir Deniz gitti, binlerce Deniz geliyor. Hepimizin başı sağ olsun. Hiçbir şekilde yılmayacağız. Ne davaları, ne cinayetleri bizi durdurabilir. Yolumuzu kararlılıkla, inançla yürüyeceğiz. mutlaka kazanacağız."

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 19:09
YORUM EKLE

banner101

banner100