DEAŞ'ın sözde komutanı tutklandı

IZMIR'DE POLISIN DUZENLEDIGI OPERASYONDA YAKALANAN, DEAS TEROR ORGUTUNUN KOMUTANLARINDAN OLAN VE SURIYE'DEKI SAIDAT BOLGESINDE 700 SIVILIN KATLEDILMESININ SORUMLULARI ARASINDA GOSTERILEN K.E.H.'NIN DE ARALARINDA BULUNDUGU SURIYELI 4 DEAS SUPHELISI, ADLIYEYE SEVK EDILDI.(FOTO DAVUT CAN / IZMIR DHA)

DEAŞ'ın sözde komutanı tutklandı

İZMİR'de, polisin düzenlediği operasyonda, terör örgütü DEAŞ'ın sözde komutanlarından olan ve Suriye'deki Şaidat bölgesinde 700 sivilin katledilmesinin sorumluları arasında gösterilen K.E.H.'nin de aralarında bulunduğu Suriyeli 4 DEAŞ şüphelisi, adliyeye sevk edildi.

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'deki sözde komutanlarından K.E.H.'nin İzmir'de olduğu bilgisi üzerine, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir MİT Bölge Başkanlığı'nın koordinesinde geçen hafta operasyon düzenledi. Operasyonda yakalanan K.E.H.'nin, DEAŞ'ın, Suriye'nin Deyrizor şehri ve çevresinin sözde komutanı olduğu belirtildi. Suriye'deki Şaidat bölgesinde 14 Aralık 2017 tarihinde 700 sivilin DEAŞ tarafından katledilmesinin sorumluları arasında gösterilen K.E.H.'nin, ayrıca örgütün sözde lideri Ebubekir el- Bağdadi'nin en yakın adamı olan ve Bağdadi öldükten sonra halefi olarak gösterilen, örgüt içinde de sözde infaz videoları yayınlanan Saddam Cemal'in akrabası olduğu tespit edildi. K.E.H.'nin ifadelerinden yola çıkan ekipler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de düzenlediği operasyonlardan kaçan DEAŞ'ın sözde üst düzey yöneticisi oldukları belirlenen M.M., M.E.Z. ve Ö.M.'yi de Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle ortaklaşa yapılan operasyonda, Gaziantep'te yakaladı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 4 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

TUTUKLANDILAR

İzmir'de, polisin düzenlediği operasyonda yakalanan, terör örgütü DEAŞ'ın sözde komutanlarından olan ve Suriye'deki Şaidat bölgesinde 700 sivilin katledilmesinin sorumluları arasında gösterilen K.E.H. ile M.M., M.E.Z. ve Ö.M., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER