Bu proje Çeşme'yi bitirir

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Çeşme Projesi’ne ilişkin ön değerlendirme raporu hazırladı. Hazırlanan raporda Çeşme Projesi’nin doğaya zarar vereceği belirtilerek, “Bölgede yapılacak bir inşaat habitatı yok eder” denildi.

Bu proje Çeşme'yi bitirir

Haber/ Didar DEMİRCİ

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, Çeşme Projesi’ne ilişkin ön değerlendirme raporunu hazırladı. Rapor hakkında basına açıklama yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Çeşme Turizm Bölgesi Projesi’nin yarımadanın doğasına zarar vereceğini ve kamu yararı taşımadığını dile getirdi. Çeşme Projesi Ön Değerlendirme Raporu’nu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da dahil tüm ilgili mercilere ileteceklerini belirten TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın, Soyer ve Oran’dan projenin yapılmamasından yana tavır koymalarını talep edeceklerini belirtti.

Kamu yararı taşımıyor

Çevre Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir şubelerinin meydana getirdiği çalışma grubu tarafından oluşturulan ön değerlendirme raporunda proje, ‘Yarımadanın doğasına zarar verecek kamu yararı taşımayan bir proje’ olarak değerlendirildi. Açıklamada, projenin bilimsel dayanaktan yoksun, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve yasal mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, uygulanabilir olmadığının altı çizildi.

Habitatı yok edecek

Projenin kamusal bir yararı olmadığını ve projenin konumlanacağı arazide canlı yaşamının, habitatın yok olacağını dile getiren TMMOB Ziraat Mühendisi Odası Başkanı Tevfik Türk ise şöyle konuştu: “İzmirliler bu alanı kullanamayacak. Tarımsal açıdan baktığınızda bir ürünün yetişmesi için çevreye ihtiyaç vardır. Etrafında yapılaşma olan bir yerde ne kavun tadını verir ne de sakız ağacı verimli olur. Doğal olarak her boş alan yapılaşmaya, inşaata, turizme açılacak alan değildir. Maki de olsa çıplak alan da olsa orada bir yaşam vardır. Siz istediğiniz kadar çevreci yaklaşarak projeyi yapacağız deseniz de siz oraya inşaat yapacaksınız ve oraya binlerce insan gelecek. Bu durum oraya zarar verecek. Agro-turizmden bahsediliyor. Argo-turizm dediğimiz olay tarımsal üretimin yapıldığı yere insanları götürüp orada zaman zaman tarımsal faaliyetlerde çalıştırmaktır. Siz orada golf oynayan insanlara mı üzüm toplattırıp çalıştıracaksınız? Bu bir zaman sonra otellerdeki animatör işleri olacak. Çiftçi de animatör olur.” TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, söz konusu raporu gerekli mercilere sunacaklarını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER