Bu ne yaman çelişki

Bu ne yaman çelişki

Bornova ilçesini boydan boya geçip denize dökülen Manda Çayı'ndan çıkan koku halk sağlığını tehlikeye atıyor. Gökdelenlerin de olduğu bölgedeki vatandaşlar sorunun çözülmesini istiyor

gokce-adarİzmir Adliyesi yakınında yer alan Manda Çayı, çevreye yaydığı kötü koku yüzüden bölge halkını rahatsız ediyor. Özellikle yaz aylarında çok daha fazla kötü koku yaydığını söyleyen vatandaş, “En son iki yıl önce temizlemeye geldiler. Bu buranın adeta kaderi durumunda. Ne yaptıysak bir türlü kurtulamadık. Bir yanında büyük bir alışveriş merkezi diğer yanında İzmir Adliyesi. Çok utanç verici bir durum. Dibinde ise alışveriş merkezinin çocuk parkı var. Çocuklar oyun oynarken bu pis derenin yaydığı kokuyu duyuyorlar” şeklinde konuştu.

Bölgenin taksici esnafı, “Geçen gün bir kadın yanımıza geldi. Alışveriş merkezine geldiğini belirtti. Ancak çok şaşırdığını ve büyük bir alışveriş merkezinin yanına bu kadar kötü kokan ve pis olan bir derenin hiç yakışmadığını söyledi. Bizde çok utandık. En son iki yıl önce buraya büyük dozerler ile geldiler ve temizlediler. Bir süre gayet iyidi. Ancak daha sonra ise koku artmaya başladı. Yaz aylarında ise burada durulmayacak bir koku oluyor” dedi.Bir çok adliye çalışanı ise, her gün Manda Çayı üzerinde olan köprüyü kullanıyor. Adliye çalışanları, “Biz işimize ulaşmak için bu köprüyü kullanıyoruz. İçerisinde bot, yumurta kolileri, deterjan kutuları mevcut. Bu pislikler Adalet Sarayı kenarında birikiyor. Görüntüyü geçtik nefes aldığımız havayı etkiliyor. Diğer canlıların yaşamlarını da etkiliyor. Geçen gün biri sosyal medya üzerinden bir video paylaşmış. Bir kadın kızı ile alışveriş merkezine gelmiş ve dönerken derenin görüntüsünü çekmiş. Biz izlerken utandık. Neden yetkililer utanmıyor?” ifadelerini kullandı.
Manda Çayı'nın bulunduğu Çınarlı Mahallesi'nin muhtarı Ömer Faruk Alptekin ise derenin vatandaşların sağlığını kötü etkilediğini vurgulayarak, “Bu hava tüm vatandaşları etkiliyor. Yetkililer bu konuda hassas olmalı” dedi.

RENGİ DEĞİŞİYOR


Manda Çayı yakınlarında lokanta işleten esnaflar ise, “Bu köprü adliye çalışanları ile bizim lokantamızı birleştiriyor. Çalışanlar öğle arasında bize yemek yemeğe geliyor. O yüzden bu derenin temizlenmesi lazım. Kim pis kokunun olduğu bir yerde oturup yemek yemek ister ki? Bu bizim işlerimizi de etkiliyor. Dışarıdan bize bir müşteri gelmiyor. Ancak hiçbir çözüm bulunamadı. Burası kokmasa pırıl pırıl bir dere olsa herkes gelir yanındaki parkta piknik yapar vakit geçirir.
Vatandaşlar, yılın belli dönemlerinde derenin renginin tamamen değiştiğini söyleyerek, “Gerçekten utanç verici. Bir yanda modernizmin simgesi AVM ve gökdelenler mevcut. Diğer yanda ise sineklerin uçuştuğu böyle bir dere” dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER