Bilim kadınlarından yeşil binalar için yaratıcı çözümler

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, başarılı bilim kadınlarını tebrik edip yatırımcılara çağrı yaptı.

Bilim kadınlarından yeşil binalar için yaratıcı çözümler

Ege Üniversitesi’nin (EÜ) de aralarında bulunduğu 3 üniversitede görevli öğretim üyesi 8 bilim kadının kurduğu Türkiye Biyotasarım Takımı (TBT), biyolojik kökenli doğal malzemeler üretmek üzere başlattıkları çalışma kapsamında, bakterileri kullanarak yeşil bina konseptine uygun yapı malzemesi geliştirdi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, başarılı bilim kadınlarını tebrik edip yatırımcılara çağrı yaptı.

Ege, Dokuz Eylül ve Manisa Celal Bayar üniversitelerinde görevli 8 öğretim üyesi bir süre önce “Disiplinlerarası Ortak Çalışma Protokolü” çerçevesinde Türkiye’nin ilk resmi Biyotasarım Takımı’nı kurdu. Yapısal, mimari ve endüstriyel alanlarda kullanılabilecek çevreye duyarlı biyotasarım ürünleri geliştirmek üzere yola çıkan bilim kadınları, bir TÜBİTAK projesi ile başlayan çalışmalar sonucunda geliştirdikleri 2 ürün için patent başvurusunda bulundular. Türkiye’de biyotasarım alanında disiplinlerarası ilişkilerle bilimsel değer üreterek sektörde öncü olmayı ve çevreye katkı vermeyi hedefleyen Türkiye Biyotasarım Takımını ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, mimar, biyomühendis, inşaat, makina, kimya ve elektrik- elektronik mühendislerinden oluşan bilim insanlarını tebrik etti.

İNSAN SAĞLIĞINA UYGUN YAPI MALZEMELERİ


TBT’nin TÜBİTAK proje destekleri ve kendi imkanlarıyla bilimsel çalışmalara imza attığına dikkat çeken Rektör Budak, “Bu çalışmalar kapsamında yeşil bina konseptine uygun, organik, insan sağlığına uygun yeni yapı malzemeleri üretiyorlar. Bu anlamda 2 patent başvurusunda bulunmuş durumdalar. Bu patentlerden yola çıkarak, geliştirilen çevreye duyarlı yapı malzemelerinin, inşaatlarda kullanımı söz konusu. Rektörlük olarak hocalarımızı tebrik ediyoruz. Özel sektörü, hocalarımızın projelerine yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

GÜNDELİK HAYATTA KULLANILABİLİR, BİYOLOJİK KÖKENLİ


EÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır, takım olarak gündelik hayatta kullanılabilecek ve biyolojik kökenli doğal malzemeler geliştirdiklerini söyledi. Hem atık değerlendirerek hem de biyolojik proseslerle çevreye duyarlı, düşük karbondioksit emisyonuna sahip yeşil binalar için yapı malzemeleri çözümleri ürettiklerini vurgulayan Doç. Dr. Andiç Çakır, “Ticarileşme aşamasında olan ürünümüz, aslında biyolojik bir süreçle yani bakterileri kullanarak malzeme üretimine olanak sağlıyor. Bu prosesle duvar örme blokları üretmeyi hedefledik. Bu konuda araştırma çalışmalarına ve ürün geliştirme aşamalarına devam ediyoruz. Sektörde yeşil bina diye yeni bir kavram var. Yeşil binalar için de farklı sertifikasyonlar mevcut ve ürünlerimizin bu sertifikasyonlar için uygunluğu ön planda olacak. Binaları oluşturan bloklar da bunlardan bir tanesi. Şu anda sektörde yabancı bir rakibimiz dışında biyolojik süreçle bu ürünü üretebilen her hangi bir rakibimiz yok. Yeşil binalar için blok üretimi yapan firmalar var, bizim ürünümüzün bunlardan artı tarafı ve farklılığı tamamen doğal bir süreçte üretilmesidir. Bu ürünler yeşil bina sertifikasyonlarına uygun yapı malzemeleridir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER