Basın Konseyi’nden anlamlı ödül

Basın Konseyi’nin bu yıl ilk kez verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü’nü, FOX TV Haber Merkezi aldı. Ayrıca cezaevinde bulunan tüm tutuklu gazeteciler adına bu yıl özel olarak ödüller verildi.

Basın Konseyi’nden anlamlı ödül

Basın Konseyi’nin bu yıl ilk kez verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü’nü, FOX TV Haber Merkezi aldı. Ayrıca cezaevinde bulunan tüm tutuklu gazeteciler adına bu yıl özel olarak ödüller verildi

Basın Konseyi'nin, İstanbul Beyoğlu’ndaki Para Müzesi Oditoryum’da düzenlediği 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü ve Ödül Töreni'nin açış konuşmasını Basın Konsey Başkanı Pınar Türenç yaptı. Türenç, halkın haber alma hakkının savunulması, Basın Meslek İlkeleri’nin ödünsüz yaşatılması için 32 yıldır mücadele veren Basın Konseyi’nin, bu alanda çalışanları ve medyada görev yapanları teşvik için ilk kez bu yıl Basın Özgürlüğü Ödülü verdiğini, her yıl bu ödüllerin verileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler’in 26 yıl önce 3 Mayıs’ın ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ kabul edildiğini belirten Türenç, her ne kadar Türkiye'de basının özgür olduğu ve ülkede gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklu gazeteci olmadığı savunuluyorsa da, yaşananlar bunun aksini kanıtladığını söyledi.

Türenç gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, yaptıkları haberlerden, yazdıkları yazılardan ve çizdikleri karikatürlerden dolayı yargılandığını, tutuklu gazetecilerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurulardan yılı aşkın sürede yanıt alamadığını anlattı ve geçen hafta cezaevine giren Musa Kart’ın, “İp üstünde yürürken, hukuka benzettiğimiz çubuğa tutunuyorduk. Hukuk da elimizden alındı. Hayat alanımız hiç bu kadar daralmamıştı'' sözünü hatırlattı.

Pranga takılamaz

Türkiye’nin, Dünya Basın Özgürlüğü endeksinde bu yıl 180 ülke arasında 157’nci sırada olduğunu ve ‘dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi’ olarak anıldığını belirten Türenç, şöyle devam etti: “Bu kara tablodan utanç duyuyoruz. Kaleminin ucunda sadece düşüncelerinden dökülen sözcükler vardır. Bu da suç değildir. Olsa olsa gerçeğin peşindeki gazeteciye ense patlatma tehdidi suç olmalıdır. 3 Mayıs 2019’da talebimiz; düşüncelerin ifade edilebildiği sınıra kadar gazetecilik yapabilmektir. Zorlama gerekçelerin gazeteciye pranga olmadığını, basın tarihini iyi okuyanlar bilirler. İki asırdır basın özgürlüğü yolunda mücadele veren Türk medyasının, mücadeleden yılmayacağı da açıktır. Çünkü demokrasi sevdalısıyız. 3 Mayıs'ları özgürce kutlayacağımız günlerin umuduyla, herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Ödün vermeyenler layık görüldü

Basın Konseyi’nin 32 yıllık geçmişinin anlatıldığı tanıtım filmi ile ödül alan gazetecilerin haberlerinden ve cezaevindeki gazetecilerin açıklamalarından kesitlerin de gösterildiği törene, Basın Konseyi üyeleri, gazeteciler, gazeteci cemiyetleri ve derneklerinin başkan ve üyeleri, tutuklu gazetecilerin aileleri, basın, siyaset, hukuk ve üniversitelerden çok sayıda davetli katıldı. Basın Konseyi Yüksek Kurulu yaptığı değerlendirmede, tüm olumsuz koşullara, akreditasyonlara, baskı ve tehditlere karşın, halkın haber alma hakkından ödün vermeyen, ses getiren ve izlenme rekorları kıran haber bültenlerini hazırlayan, muhabirinden kameramanına, sunucusundan editörünü kadar FOX TV Haber Merkezi çalışanlarını layık gördü. Basın Konseyi Yüksek Kurulu, medyanın adeta kuşatma altında olduğu bu dönemde hukuksuz gözaltı ve tutuklamalar, delilsiz iddianamelerle açılan davalarda verilen ağır mahkumiyet kararlarıyla cezaevine atılan gazetecilere destek için de bu yıl, özel olarak ‘Tüm Tutuklu Gazeteciler’ için Basın Özgürlüğü Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER