banner112
banner111

Bakan Bozdağ'dan o savcı için soruşturma izni!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir'de FETÖ'den yargılanan bir sanığın tutukluluğuna itiraza ilişkin mütalaasında, dosya kapsamıyla örtüşmeyen ve meslek etiğine aykırı ifadeler kullanan Cumhuriyet savcısı İsmail Lale hakkında soruşturma izni verdi.

Bakan Bozdağ'dan o savcı için soruşturma izni!

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde FETÖ üyeliğinden yargılanan sanık Ahmet Yenisarı'nın tutukluluk haline itiraz edilmesinin ardından savcı İsmail Lale, tutukluluğun kaldırılmasına yönelik mütalaa verdi.

Mütalaadaki, dosya kapsamıyla örtüşmeyen, meslek etiğine aykırı ve yorum içeren ifadeler nedeniyle savcı Lale hakkında, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) inceleme ve soruşturma izni verildi.

Bunun üzerine HSK Birinci Dairesi, savcı İsmail Lale hakkında inceleme ve soruşturma başlattı.

HSK tarafından önceki gün yayımlanan kararnameyle Lale, İzmir'den Gaziantep'e atanmıştı. (AA)

MÜTALAANIN AYRINTILARI!
İzmir Adliyesi’nde görevli Cumhuriyet Savcısı İsmail Lale'nin, FETÖ’den yargılan Ahmet Yenisarı’nın tahliye edilmesi için verdiği mütalaasında Kur-an’ı Kerim’deki bazı ayetleri kullanarak engizisyon mahkemelerine atıf yaptığı ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, İzmir Adliyesi’nde görevli savcı İsmail Lale'nin FETÖ’den yargılan Ahmet Yenisarı ile ilgili verdiği skandal mütalaayı köşesine taşıdı. Savcı İsmail Lale, 14 Mart 2022 tarihinde Kur-an’ı Kerim’deki bazı ayetleri de mütalaasına alet ederek Ahmet Yenisarı’nın tahliyesini talep etmişti. Mütalaada “15 Temmuz 2016’da devlete karşı girişilen ve belki 4-5 bin kişinin irade ve teşebbüs ettiği ihtilali, arkadaş ve taraftar olsa bile 4-5 milyon kişiye, yani yetişkin nüfus olan 30-40 milyonun, yüzde 15’ini terörist ilan etmek ve devletin hasmı haline getirmenin Ceza Kanunu’na aykırıdır” ifadelerine yer verildi. Nedim Şener’in “FETÖ yargılamaları için ‘Engizisyon’ benzetmeli kamikaze mütalaa” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: “İzmir Başsavcılığı’nda terör suçlarına bakan 2. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı İ.L.’nin tutuklu olan örgüt yöneticilerinden birinin tahliyesi için verdiği 14 Mart 2022 tarihli mütalaada yalnızca FETÖ üyesinin tahliyesini istemekle kalmıyor âdeta örgütün tüm suçlarını aklıyor. Önce, savcı İ.L.’nin, hakkında skandal tahliye mütalaası yazdığı FETÖ üyesi Ahmet Yenisarı’nın kim olduğunu anlatayım... 12 Ocak 2022 günü gözaltına alınıp tutuklanan FETÖ üyesi Ahmet Yenisarı hakkında 31 Ocak 2022 tarihinde “FETÖ Silahlı Terör Örgütü’ne üye olmak” suçundan iddianame düzenlendi. İddianameye göre Yenisarı’nın, FETÖ’nün KHK ile kapatılan Atılımcı Çalışanlar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Çiğli Talebelerini Okutma Koruma Sosyal ve Kültürel Yardım Derneği Tüm Çalışan Dernekleri Federasyonu isimli derneklerde gececi başkan, yönetim kurulu başkanı, denetim kurulu başkanı şeklinde kayıtları bulunuyor. Örgütün Çiğli’deki yöneticilerinden olan Yenisarı örgüt toplantılarının aktif katılımcısı. Bank Asya’da 1997’de açmış olduğu hesabında FETÖ elebaşının 31 Aralık 2013’te verdiği talimat ile artış gerçekleştiriyor. 2011-2013 yılları arasında FETÖ’nün Cihan Medya, Işık Sigorta ve Kimse Yok mu Derneği’ne 2015 yılında kart üzerinden işlem yapıyor. FETÖ’nün kripto haberleşme sistemi Bylock’ta 409350 ID nolu kullanıcısı olduğu ortaya çıkıyor. Örgüt üyeleri arasında “Ahmet Başkan” olarak kodlanan Yenisarı hakkında verilen ifadeler var. FETÖ mensupları Yenisarı’nın Çiğli bölgesindeki yöneticilerden olduğunu söylüyor.

ENGİZİSYON, FUTBOL TARAFTARI, SİVRİSİNEK
Yenisarı, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek 5 Nisan 2022 tarihindeki duruşmayı beklerken avukatı tahliye talebinde bulunuyor. Ağır Ceza Mahkeme savcısı İ.L., 14 Mart 2022 tarihinde tahliye edilmesi yönünde Kuran’ı Kerim’deki bazı ayetleri de alet ederek şu skandal mütalaayı yazıyor: “Ceza sorumluluğunun şahsiliği beşeri ve evrensel en temel ilkesi olduğu gibi uygulanmadığı yerlerde; Kanun vardır ancak hukuk yoktur. Engizisyon mahkemeleri güya kanunla işliyordu. Fakat devlete isyan eden veya muhalif grubun sadece isyan edenleri değil tüm taraftarları, akrabaları, çoluk ve çocuklarını hatta mezardan ölüleri çıkartıp cezalandırdığı için tarihe vahşet ve ilkellik olarak geçmiştir. Bu, faraza GSY Kulüp Yönetimi İstanbul’da bir örgüt kurup isyana kalkıştı diye, İzmir’de maçlara gitmiş veya kombine bilet almış kişileri kadın, çoluk çocuk demeden örgüt üyesi diye sorumlu tutmaya benzer.

FETÖ’CÜLER 4-5 MİLYONMUŞ
Veya Afrika’da dişi sivrisinek türü sıtma mikrobu yayıyor diye; zarar verdiklerine dair hiçbir delil olmayan, diğer yerlerdeki çoğu masum ve insana faydalı, tüm sinekleri öldürmek gibi zalimane bir davranıştır. Hukuk devletinde kolektif ceza sorumluluğu kabul edilmez. FETÖ elebaşının, TSK’daki bazı unsurlarını iğfal ve dünya hırs ve emellerine alet etmekle; 15 Temmuz 2016’da devlete karşı girişilen ve belki 4-5 bin kişinin irade ve teşebbüs ettiği ihtilali, arkadaş ve taraftar olsa bile 4-5 milyon kişiye, yani yetişkin nüfus olan 30-40 milyonun, yüzde 15’ini terörist ilan etmek ve devletin hasmı haline getirmenin Ceza Kanunu’nun 1. maddesindeki toplum barışını koruma amacına aykırı olduğu kanaatiyle; delil durumu ve sanığın menfur ihtilale teşebbüs suçunu bizzat işlediğini veya anılan suçu işleyenlere asli fail/doğrudan doğruya birlikte işleyen olarak veya azmettiren ya da suçun işlenmesi için yardım eden sıfatıyla hareket ve bu suretle de iştirak ettiğini kabule yeterli olmadığından, tutukluluğa itirazın kabulü ile mütalaa olunur.” Savcı bu mütalaa sonrası ağır ceza mahkemesinden alınıp adliyede genel soruşturma savcısı yapılmış ama hâlâ görevde olduğunu da belirtmem gerekiyor. Bakalım, Hâkimler ve Savcılar Kurulu ne yapacak... Bu arada FETÖ’cü sanık da 5 Nisan’daki duruşmada mahkeme tarafından tahliye edildi.”

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 16:45
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100