Avukatlar Bergama'nın çevre sorunları konusunda bilgilendirildi

İzmir'in Bergama ilçesinde, yaşanan çevre sorunları ve bunlara ilişkin yürütülen yargı süreçleri hakkında Bergamalı avukatlar için bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Avukatlar Bergama'nın çevre sorunları konusunda bilgilendirildi

İzmir'in Bergama ilçesinde, yaşanan çevre sorunları ve bunlara ilişkin yürütülen yargı süreçleri hakkında Bergamalı avukatlar için bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bergama belediyesi Hizmet Binası'ndaki toplantıya CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, İzmir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Arif Ali Cangı, Bergama Baro Temsilcisi Avukat Subutay Ünver ve Bergamalı avukatlar katıldı. Toplantıda Bergama Belediyesi'nce yürütülen davaların aşamlalarına ilişkin görseller eşliğinde bir sunum yapıldı.

Toplantıda konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama'da uzun yıllardır devam eden çevre sorunlarının son dönemde ciddi oranda artış gösterdiğini söyledi. Başkan Gönenç, ileriki dönemde bu konuda gündeme gelebilecek muhtemel süreçlerde toplantıya katılan avukatlardan dayanışma ve destek beklediklerini kaydetti.

KOZAK YAYLASI FELAKETE SÜRÜKLENİYOR


Son dönemde Bergama Ovacık Altın Madeni'nde rezervin tükendiğini ve bu nedenle şirketin yakın çevrelere göz diktiğini söyleyen Başkan Gönenç, "Bergama'nın doğa cenneti Kozak Yaylası'nın dört bir yanında açık ocak işletmeciliği veya toprağı taşıyarak madencilik faaliyetleri yürütmeye çalışıyorlar. Çukurualan'da faaliyetleri sürüyor fakat Bergama'nın içme suyunun da geldiği Geyikli bölgesi ve kırsal Yerlitahtacı Mahallesi yakınlarına göz diktiler. Yukarıbey Mahallesi'nde Gelintepe mevkiinde çalışma yürütülmek isteniyor. Yargı kararı ile birçoğunu durdurmuştuk. Fakat isim değişikliği ile başvuruları yineleyip bir şekilde başvuruyu onaylatmak konusunda ısrarcı davranılıyor. Bu nedenle hukuksal mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek ve bu işin takipçisi olmak çok önemli. Bu işin siyaseti olmaz. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz ve yaşadığımız yere sahip çıkmak zorundayız. Böyle giderse on yıla kalmaz Kozak Yaylası diye bir yer kalmayabilir" diye konuştu.

Toplantının sonunda konuya ilişkin yapılabilecekler ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER