Atlas Oteli ile Balıkçılar Meydanı gün sayıyor

Atlas Oteli uzun yıllar atıl durduktan sonra baştan aşağı yenilendi.

Atlas Oteli ile Balıkçılar Meydanı gün sayıyor

Yıllarca atıl kaldıktan sonra yeniden yaşama döndürülen Atlas Oteli açılış için gün sayarken, Kemeraltı'nda ekonomiye can katacak Balıkçılar Meydanı Projesi'nde de son aşamaya gelindiİzmir'de kentin en hareketli bölgeleri sayılan Çankaya ve Kemeraltı için büyük önem taşıyan iki projede geri sayım başladı. Çankaya'daki Atlas Oteli yenilenmiş hali ile açılış için gün sayıyor. Şair Eşref ve Gaziosmanpaşa bulvarlarının kesiştiği noktada bulunan, yıllardır kapalı ve atıl durumda kalan ve bu çirkin görünümü ile eleştiri konusu olan otel, Türkiye'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar gibi pek çok ünlü ismi sporcuyu, sanatçıyı, iş adamını ağırlamıştı. Atlas Oteli küllerinden doğdu ve yenilenerek butik otele dönüştürüldü. Yakın bir zamanda hizmete girecek olan otelin bölgeyi canlandırması bekleniyor. İzmir için büyük önem taşıyan bir diğer proje de tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda şekilleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Balıkçılar Meydanı projesi çarşıya renk katacak.

[caption id="attachment_99361" align="alignnone" width="800"] Balıkçılar Meydanı Projesi'nde çalışmalar son aşamaya geldi.[/caption]

İÇİNDE YOK YOK


Kentin yeni çekim merkezi olacak, eski balık halinin bulunduğu alanda yapılan Balıkçılar Meydanı projesinin bitirilmesi son aşamalara geldi. Normal şartlarda 365 gün süre ile Ağustos 2017’de bitirilmesi gereken proje çalışma takviminin gerisinde kalınınca bölgedeki esnafta bu durumdan mağdur olmuştu. Ancak son dönemde hızla yol alınan çalışmaların büyük bölümünün tamamlanması ile esnafın da yüzü gülmeye başladı. Projede 1431 metrekarelik alanda bölgenin sokak kurgusu, mimari karakteri ve ticari faaliyetleri ile uyumlu, çağdaş mimari diline sahip bir konsept oluşturuldu. Yeni projenin zemin katında balık satış birimleri, restoranlar ile çevre sokaklara ve iç avluya erişimi sağlamak için ‘geçit’ işlevindeki meydanda oturma birimleri ve peyzaj düzenlemeleriyle kentlilerin vakit geçirebileceği bir dinlenme alanı oluşturuluyor. Meydanın 876 Sokak kısmından yaya akışını sağlayacak merdivenler ile birinci kata çıkılacak. Birinci katta oluşturulan teras, restoranlara hizmet verecek. Bu bölümde de ahşap gölgelik ve peyzaj düzenlemeleri yer alıyor. Çevre sokaklardan geçitler ile erişilen yapının iç avlusunda ise yine oturma birimleri ve bir havuz yer alacak. Peyzaj düzenlemeleri ile öne çıkacak bu alan, kentlilerin hoşça vakit geçireceği ve aynı zamanda restoranların servis verdiği bir bölüm olarak hizmet edecek. Restoranların bir kısmı 2 katlı olarak tasarlandı.
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER