Atatürk maskı yenilendi

Buca Belediyesi, Yeşildere sırtlarındaki Atatürk Maskı’nın 160 gün süren bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayıp, İzmirlilerle buluştururken, Atatürk Eğitim Atölyesi’ni de hizmete soktu.

Atatürk maskı yenilendi
Buca Belediyesi, Yeşildere sırtlarındaki Atatürk Maskı’nın 160 gün süren bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayıp, İzmirlilerle buluştururken, Atatürk Eğitim Atölyesi’ni de hizmete soktu.

Burak-yildizİzmir’in simgeleri arasında yer alan Türkiye’nin en büyük, dünyanınsa 10. büyük rölyef maskı olan Atatürk Maskı’nın bakım ve onarım çalışmalarını tamamlayan Buca Belediyesi, maskın hemen altında, içerisinde kütüphane, sergi ve eğitim bölümlerinin yer aldığı “ Atatürk Eğitim Atölyesi”ni açtı. Atatürk’ün ilke ve devrimlerini yaşatıp, gelecek kuşaklara aktarabilmek için düzenlenen Atatürk Eğitim Atölyesi, etkileyici sergileri ve Kurtuluş Savaşı mücadelesini anlatan bölümleriyle 7’den 70’e tüm vatandaşları bekliyor. Açılışa Buca Belediyesi Başkanı Levent Piriştina ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum ve İzmir Barosu Başkan Vekili Mustafa Çetin’in yanı sıra Muharip Gaziler Derneği Buca Şubesi Başkanı Şükrü Karaca, Atatürkçü Düşünce Derneği Buca Şube Başkanı Yılmaz Yıldız, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ANLAŞILSIN İSTEDİK


Piriştina açılış töreninde konuşarak maskın yapımının yanı sıra, yenileme çalışmasını da üstlenen Heykeltıraş Harun Atalayman’a emekleri için teşekkür etti. Piriştina, “Büyüklüğü ile dünyada alanında rekabet yaratmış, bakanların imrendiği harika bir mask burası. Yıllar geçtikçe doğal şartlarla ciddi deformasyonlar oluşmuştu. Birkaç kere daha ufak tadilatlar yapıldı. Ancak kapsamlı bir bakıma ihtiyacı olduğu anlaşıldı. Dışını yaklaşık 160 günde tekrardan yaptı Sayın Atalayman. Umuyoruz, 20 yıl daha kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyulmayacaktır. Dışarıdan bakılan, görüldükçe heyecan yaratan bu maska, hep nasıl insanları çekebiliriz diye düşündük. Bu nedenle, başta çocuklarımız olmak üzere 7’den 70’e herkesin maskın içinde başka bir heyecanı, Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nı, çekilen eziyetleri ve o cesaret dolu hikayeleri anlamasını istedik. O nedenle Atatürk Eğitim Atölyesi’ni kurduk. Maskımız, bundan sonra da Buca’ya ve İzmir’e ev sahipliği yapacak” dedi.

“BÖYLE YATIRIM YAPILIR”


İş adamlarının artık üretime değil taşa toprağa yatırım yaptığını söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum ise, “Taşa toprağa da yatırım yapabileceğini ama bu tür bazı yatırımların ülkede ne kadar önemli olduğunu gösterdiği için Buca Belediyesi’ne, Sayın Levent Piriştina’ya ve tüm çalışanlarına teşekkür ederim. Atatürk’ün olmadığı bir tarih yazmak istiyorlar. Ama tarihi silmek mümkün değil. Bu maskı ortadan kaldırmadan, çocuklar mutlaka bir gün orada biri var diyecektir. Birde altında eğitim atölyesi açmışlar, eğitim ve tarihi birleştiren herkese yürekten teşekkür etmek lazım” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER