Asgaride geri adım yok

Asgaride geri adım yok
İZENERJİ işçileri, devam eden asgari ücret görüşmeleri ile ilgili taleplerini açıkladı. İnsanca bir yaşam istediklerini ve 2 bin 300 TL olan taleplerini kabul ettirene kadar sokakta olacaklarını belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını sürdürürken İzmir’deki işçiler sokaklara çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketinde çalışan işçiler, insanca yaşamak istediklerini belirterek, asgari ücretin 2 bin 300 TL'ye çekilmesini istedi. Kültürpark Gençlik Tiyatrosu önünde yapılan açıklamada, AKP İktidarı ile Türk-İş’e çağrıda bulunan işçiler, sokakları ısıtmayı sürdürecekleri mesajını verdi. Genel İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, 6 milyon işçiyi ilgilendiren asgari ücretin vergiden muaf tutulması gerektiğini söyledi. İşçiler de ‘Yandaşa han hamam, işçiye sabır iman’ sloganları attı. Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Arif Yıldız, “Ne zaman işçi haklarına dair bir istek gündeme gelse, ‘ekonomi hassas denge bozulur, fedakârlık lazım’ yanıtı veriliyor. Bu nasıl bir dengeyse! Man adasına milyon dolarlar gider, bozulmaz. Vergi kaçırılır, bozulmaz. Bakanları 55 milyon euro rüşvet alır bozulmaz. Patron teşvik ister bozulmaz. Vekillerin maaşı artar bozulmaz. Ama ülkenin ekonomisini yaratan işçiye gelince hemen bozuluverir! Ülkemizde daha fazla fedakarlık hep işçilere, daha fazla ‘kar’ hep patronlara düşüyor" dedi.

KAYNAKLAR PATRONLARA

Başbakan Binali Yıldırım'ın ‘Asgari ücretlimizi enflasyon karşısında ezdirmedik’ sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yıldız, 2017 yılında asgari ücrete yapılan zammın enflasyon karşısında eridiğini ve işçilerin reel ücreti düştüğünü hatırlattı. Asgari ücret belirlenirken TÜİK’in rakamlarına riayet edilmemesine de tepki göstererek, “Yönetmeliğe aykırı biçimde asgari yaşam maliyetinin altında bir asgari ücret belirlenmektedir. TÜİK verileri esas alınsaydı geçtiğimiz yıl asgari ücretinin bin 950 TL civarında olması gerekirken, bunun çok altında bir rakam belirlenmiştir. İşverenlerin çıkarı için devletin yönetmelikleri ve kurumları yok sayılmaktadır” dedi. Artık patronlar için fedakarlık yapmayacaklarını da vurgulayan Yıldız şunları söyledi: “Asgari ücrette uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin ailesi de dikkate alınmalı. Ülkemizde asgari ücretle çalışanların ödediği vergi, en zengin yüzde 1’lik kısmın ödediği vergiye eşit. 2017 yılında bin 777 lira olan brüt asgari ücretin 337 lirası, yani yüzde 19’u vergi dahil kesintilere gidiyor. İşverenlere hazineden prim desteği sağlanırken işçinin asgari ücretinden kesintiye devam ediliyor. Sanki açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan patronlarmış gibi, kamu kaynakları patronlara akıyor. Bu da yetmiyor, asgari ücretliden fedakarlık isteniyor” dedi.

İşveren bin 893 TL'yi çok buldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 6 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirlemek için dün üçüncü kez toplandı. Bir önceki toplantıda işçiyi temsil eden Türk-İş net bin 893 lira talep etmişti.
Türkiye İstatistik Kurumu ise bir işçi için geçerli olacak asgari geçim endeksini bin 893 lira olarak açıkladı. Dün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), asgari ücretin belirlenmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamasında, Türk-İş’in talebini çok bulduğunu belirterek, “Türk-İş'in talebi Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil” dedi. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, patronlara 100 TL’lik desteğin kesilmesinden dert yanarak “100 TL'lik çalışan başına işveren desteğinin kesilmesi ile maliyet zaten yüzde 6 arttı. 2018 yılında hedeflenen enflasyonu dikkate aldığımızda bir açmazdayız. Kalkınma Bakanı'nın hazırladığı raporu tekrar gözden geçireceğiz, ona göre son toplantıda gerekli düşüncelerimizi söyleyeceğiz."

[video width="720" height="576" mp4="//gazetedokuzeylul.com/images/haberler/2017/12/disk-.mp4"][/video]
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER