Arabulucu süreci başladı

Genel İş İzmir 2 No'lu Şube temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, TİS görüşmeleri kapsamında altı oturumda anlaşma sağlanmadı. TİS, arabulucu sürecine girdi.

Arabulucu süreci başladı

HABER/ Gökçe ADAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZENERJİ şirketi ile işyerinde örgütlü DİSK'e bağlı Genel İş İzmir 2 No'lu Şube temsilcileri yedinci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlayamadı. Anlaşma sağlanmaması üzerine bir aylık arabulucu süreci başladı. Bakanlık tarafından atanan arabulucu, tarafları bir kez daha masaya çağırdı. Son bir görüşme daha gerçekleştirilerek, uyuşmazlık raporu tutuldu. TİS görüşmeleri kapsamında, Belediye yetkilileri işçilere yüzde 10.6 oranında zam teklifinde bulunmuştu. Görüşmelerin altıncı oturumda ise, Belediye Bürokratları bir önceki oturumda verdikleri zam teklifini artırarak, işçilere yüzde 17.5 zam teklifinde bulunmuştu. Görüşmede, en düşük işçi yevmiyesinin 94 liradan 100 liraya çıkarılması teklif edilmişti. Ancak Genel İş yöneticileri verilen teklifi az bulduklarını ifade ederek kabul etmediklerini açıklamıştı. Genel İş 2 No'lu Şube temsilcileri, işverenin yaptığı teklifin 74 TL olan yevmiyeler üzerinde yüzde 35'e, taban ücreti 85 TL olan yevmiyelere ise yüzde 17.5 oranında denk geldiğini söylemişti. Verilen teklife göre, Genel İş üyesi olan A grubu işçilerin yevmiyeleri 100 TL, B grubu işçilerin 102, C grubu işçilerin 104, D grubu işçilerin ise 106 TL olacağı kaydedilmişti.

Soyer'e seslenmişti

Genel İş İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız, “Bu oranlar kabul edilir bir zam değildir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz” demişti. Sözleşmenin masada bitmesini istediklerini dile getiren Yıldız, “İş barışı toplu sözleşmeden geçiyor. Birlikte üretip birlikte yönetecek iş barışı sağlanmalı. Biz görüşmelerin masada bitmesini istiyoruz” diye konuşmuştu.

Genel-İş İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e seslenerek, “Sözleşme taslağını iş yeri temsilcilerimiz ile hazırladık. Açıkcası verilen zam teklifinin kabul edilir bir yanı yok. Sayın Tunç Soyer, alanlarda bizden daha fazla eşit işe eşit ücret talebini dile getiren bir başkan. Bugün gerçek enflasyonun yüzde 40'larda yüzde 50'lilerde olduğu bir ortamda bize teklif edilen bu rakam çok komik. İZELMAN işçilerinin biten TİS ile aramızda uçurum daha da büyüdü. Biz bu farkın kapatılmasını talep ediyoruz. Görüşmelerimiz devam edecek. İş barışı toplu sözleşmeden geçiyor. Tunç Soyer'in, geçtiğimiz günlerde DİSK önünde yaptığı açıklamalar hayat bulmalı” ifadelerini kullanmıştı. İfadelerin ardından, Genel İş İzmir 2 No'lu Şube temsilcileri 10 Mayıs günü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşerek, işçilerin taleplerini iletti. Soyer'in ise, en kısa sürede işçilerin taleplerine cevap vereceğini söylediği öğrenildi.

İşçilerin talepleri

İşçiler, ilk yıl için günlük en düşük taban ücretinin 125 TL'ye yükseltilmesini, altı ayda bir enflasyon artı yüzde 3 oranında zam yapılmasını, haftalık çalışma saatinin 45'ten 40 saate düşürülmesini talep ediyor. Kıdem tazminatı hesabının 55 günden 60 güne çıkarılmasını da isteyen işçiler, kıdem zammının 10 TL'ye yükseltilmesini, gece çalışma ücretlerinin yüzde 33'ten yüzde 60'a çıkarılmasını da talep ediyor. Sözleşmeden, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin temizlik, park bahçeler, fen işleri, katı atık, çevre temizliği, makine atölyeleri, İZSU, ESHOT, hastane ve huzurevleri gibi 20 farkılı biriminde çalışan 4 binin üzerinde işçi ile KHK kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kadrosuna geçen 800 civarında eski taşeron işçi faydalanacak.

İZENERJİ ve İzmir Büyükşehir Belediye Bürokratları arasında, bir aylık arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamazsa iki aylık grev süreci başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER