Ağaç kesimi endişelendirdi

Buca Kaynaklar’da İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin ağaç kesim çalışmaları, bölgede yaşayan köylüyü endişelendirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan uzmanlar söz konusu yerin üretim ormanı olduğunu duyurdu

Ağaç kesimi endişelendirdi

Didar DEMİRCİ

Buca Kaynaklar Bölgesi Yıldızlar Mahallesi’nde Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin ağaç kesim çalışmaları bölgede yaşayan köylüyü endişelendirdi. Gazetemize ihbarda bulunan Yıldızlar Mahallesi sakinlerinden Çiftçi Ahmet Dirvisoğlu, “Kesilen ağaçlar ihale yoluyla satışa sunuluyor ve yerlerine yeniden ağaçlandırma çalışmaları yapılacak. Bu konuda ben de ağaç kesenlere sordum. Çok sayıda ağaç kesimi yapıldı. Endişeliyiz” iddialarını öne sürdü. Yıldızlar Mahallesi bölgesinde bulunan ormanların ‘üretim ormanı’ olduğunu dile getiren TMMOB Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sabahattin Bilge, “Endüstriyel plantasyon dahilinde 30 yıl idare süresiyle işletilen bölgelerden biri. Plan dahilinde kesimleri yapılıyor” dedi.

“Sıra kesim endişesi”

Çevre Avukatı Pulat Hüseyin Gago, ormanlarda yapılan sıra kesim ve ara kesimlere değinerek, köylülerin endişelenme nedenlerini “Herhangi bir raporlama, bilimsel bir veri olmadan sıra kesim düşünceleri olabilir” diyerek yorumladı. Gago, ara kesimin, yaşlı ve hasta ağaçların kesilmesi ve diğer sağlıklı ağaçların korunması amacını taşıyan bir yöntem olduğunu; Sıra kesimin ise, ormanın geniş bir bölgesinde var olan ağaçların işlevsizleşmesi nedeniyle tamamının tıraşlanması ve yeniden ağaçlanması olduğunu belirtti. Gago, özellikle sıra kesim işlemine başlamadan önce söz konusu ağaçların bilimsel verilerle, kesile bilirliğinin kanıtlanması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE

banner101

banner100