3 günde 3 bin imza toplandı

3 günde 3 bin imza toplandı

İzmir'de Karşıyaka Belediyesi'nin; restorasyonunun ardından deniz ekipmanları müzesi, kütüphane, kitap okuma alanı ve kafe olarak hizmete sunulmasının planladığı belirtilen Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi için yaptığı 'Karşıyaka'ya verin, sahile demirleyelim' çağrısına sivil toplum kuruluşlarından da destek geldi. Bu kapsamda Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi, 3 günde 3 bin imza toplayarak geminin Karşıyaka'ya verilmesini istedi.

Kordon'da demirliyken bakıma alınan ve restorasyonun ardından deniz ekipmanları müzesinin yanı sıra kütüphane, kitap okuma alanı ve kafe olarak hizmete sunulacağı belirtilen Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi için Karşıyaka'daki bazı sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi, geminin Karşıyaka'ya verilmesi ve müze olarak sahile demirlemesi için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, TEMAD, bazı sivil toplum örgütleri ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı. 3 günde 3 binin üzerinde imza toplandı. Toplanan imzaların hafta başında Valiliğe verileceği ve geminin resmi olarak talep edileceği açıklandı.Karşıyaka Belediyesi, İzmir'in simgelerinden biri olan geminin Karşıyaka'ya verilmesi için geçtiğimiz günlerde resmi girişimlerde bulunmuş, gemiyi talep etmişti. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Zübeyde Hanım Gemisi, İzmirimizin simgelerindendir. Millet Kıraathanesi olacağı öne sürülen geminin, Atatürk'ün kenti olan ve annesi Zübeyde Hanım'ı da en önemli emaneti olarak bağrında yaşatan Karşıyaka'ya verilmesini, Karşıyaka'nın sahilinde, Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı ile Kadına Saygı Müzesi'nin yanı başında demirlenmesini talep ediyoruz" dedi.

KARŞIYAKA'YA ÇOK YAKIŞIR


Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi Başkanı Tuna Arslan da "Zübeyde Hanım Gemisi ile ilgili gelişmeden Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın demeci ile bilgi sahibi olduk. İsmi ve niteliği ile kültürel bir değeri olan bu geminin bir kültür kenti olan Karşıyaka'ya yakışacağını düşündük. Üstelik de yenilenmiş olan Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı'nın yanına demirlenmesi çok anlamlı olacak. Bu nedenle üç gün süren bir imza kampanyası düzenledik. Büyük bir ilgiyle karşılandı. Bu konuda bize destek olan belediyemize, duyarlı Karşıyakalılara ve görev alan üyelerimize teşekkür ederiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER