23. İzmir Kitap Fuarı, 14 Nisan'da kapılarını açıyor

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, 14 Nisan'da kapılarını 23. kez açacak.

23. İzmir Kitap Fuarı, 14 Nisan'da kapılarını açıyor
TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, 14 Nisan'da kapılarını 23. kez açacak. Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) düzenlenecek fuar, 470 yayınevi ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşecek.

Fuar süresince tanınmış birçok yazar, gazeteci, şair, bilim adamı okurlarıyla buluşacak. Fuarda, İrlanda, İtalya ve Yunanistan'dan konuk yazarlar da okuyucularıyla bir araya gelecek. Yaklaşık 120 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak 23. İzmir Kitap Fuarı, 22 Nisan'da sona erecek.

Tiyatro


İzmir Devlet Tiyatrosu, bu hafta biri çocuk oyunu üç eseri sahneye koyacak. Lübnanlı yazar Wajdi Mouawad'ın yazdığı, Cem Emüler'in Türkçeye çevirdiği "Yanık" adlı oyun ise 12, 13 ve 14 Nisan tarihlerinde Konak Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. Yanık, Lübnan iç savaşından sonra Kanada’ya göç eden Nevval Marvan'ın hikayesini ve ikiz çocukları Janine ve Simon'a bıraktığı vasiyeti anlatıyor.

Çocuklara dostluğun önemini, doğanın neden korunması gerektiğini, teknolojinin hayattaki yerini anlatan "Kuzu Maydanoz'un Maceraları" adlı şarkılı danslı tiyatro oyunu da 15 ve 16 Nisan'da Konak Sahnesi'nde, 18 Nisan'da da Urla Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi'nde gösterilecek.

Orhan Veli Kanık'ın şiirlerinden Murathan Mungan'ın uyarladığı "Bir Garip Orhan Veli" adlı tek perdelik oyun, Tayfun Eraslan'ın tek kişilik performansıyla 17,18 ve 19 Nisan tarihlerinde Konak Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.

Opera


İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta Wolfgang Amadeus Mozart tarafından yazılan "Don Giovanni" operasını sahneleyecek. Temsil, 12, 14 ve 16 Nisan'da yeni kostümleri ve dekoruyla Elhamra Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. Naci Özgüç'ün orkestra şefliğinde Şebnem Şenel'in koreografisinde sahne yönetmeni Can El tarafından yeniden yorumlanan temsilde dekoru Tayfun Çebi, kostümleri Gülay Korkut, ışığı ise Müfit Özbek tasarladı.

İZDOB, 19 Nisan'da da "Film Müzikleri Konseri" verecek.

Konser


İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) şef Cem'i Can Deliorman eşliğinde konser verecek. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde yarın Deliorman yönetiminde sahne alacak orkestraya, piyanoda Gökhan Aybulus ile başkemancı Sema Korkut eşlik edecek. Konserde Johannes Brahms'ın Piyano Konçertosu No:2 ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın Senfoni No 41 adlı eseri icra edilecek.

Sergi


İzmir'de 107 sanatçının katılımıyla gerçekleşen resim, heykel, fotoğraf, seramik, tekstil, enstalasyon, video gibi 150'den fazla eserden oluşan karma sergi açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Leonardo Da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan'da kutlanan "Dünya Sanat Günü"nde sanatseverleri, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 16 il ve 10 ülkeden 107 sanatçının 150'den fazla eserinin yer aldığı sergiyle buluşturdu.

Serdar Yörük küratörlüğünde 6 Nisan'da açılan karma sergide, Türkiye'den ve dünyadan seçkin sanatçıların eserleri İzmirlilerin beğenisine sunuldu.

Sergi, 28 Nisan'a kadar ziyaret edilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER