Çiğli Belediyesi Pelikan Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen Teknik Çalıştay'a Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, AFAD İzmir İl Müdürü Kartal Muhcı, İzmir Çevre İl Müdürü Ömer Albayrak, akademisyenler, bürokratlar, yerel yönetimlerde görevli profesyoneller, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, dernek temsilcileri ve muhtarlar katılım gösterdi. Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu ile Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün açılış konuşmasını yaptığı çalıştay, çalışma masalarının bulgu ve önerilerinin sunumu, tartışılması ve sonuç raporunun açıklanması ile sona erdi.

SORUNLAR UZMANLARINCA MASAYA YATIRILDI
Teknik Çalıştay'ın sabah bölümünde yapılan sunumlarla; bölgede meydana toprak hareketlerinin sebepleri ve sonrasında yapılması gerekenler üzerine akademik raporlar ve bu raporlar doğrultusunda yapılan ve yapılması gereken çalışmalar tartışıldı. Verilen öğle arasının ardından devam eden görüşmelerde iki çalışma masası kuruldu. Uzmanlar, 'İzmir'de Katı Atık Yönetimi ve Harmandalı Katı Atık Tesisinin Geleceği' ile 'Çiğli'deki Heyelan Alanları, Heyelan Hareketlerinin Çöp Depolama Alanlarına Etkileri, Potansiyel Riskler ve Alınması Gereken Önlemler' konularıyla ilgili fikir alışverişinde bulundu. Çalıştay'da alınan sonuçlar ve yol haritasını içeren sonuç bildirgesi kısa süre içerisinde hazırlanarak kamuoyu ve talep eden kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak.

'KIRILGAN YAPIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ'
Çiğli'nin kırılgan yapısını güçlendireceklerini vurgulayan Gümrükçü, "Arıtma tesisi, çöp tesisi, heyelan riski ve kentsel dönüşüm gibi sebeplere dayanan kırılgan bir yapıya sahibiz. Zayıf yönlerimizi güçlendirmek için çalıştayda bir araya geldik. Sorunlar ve çözümleri teknik konular. Bu sebeple süreci meslek odaları, akademisyenler, STK'lar ve diğer paydaşlarımızın fikirlerini ve önerilerini alarak yürütmek istiyoruz. Özellikle 30 yıldır Çiğli halkının maruz kaldığı çöp sorununu Çiğlili ve İzmirli tüm hemşehrilerimizin yararına olan bir formülle çözüme kavuşturacağız. Bunu bir ajitasyon olsun diye değil ivedilikle yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olduğu için söylüyorum" dedi.

'ÇÖP TESİSİ BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI'
Sözlerini mülk sahiplerinin yaşadığı mağduriyetler ile sürdüren Gümrükçü, "Toprak kayması, insan ve çevre sağlığı açısından olumsuz bir tabloya yol açmadan durdurulmalı. Bölgedeki toprak ve mülk sahiplerinin mağduriyetleri giderilmeli. 30 yıldır İzmir'in atık yükünü çekiyoruz. Bilimsel verilerle bu yükü daha fazla taşıyamayacağı belli olan çöp tesisinin artık ilçemizden kaldırılmasını istiyoruz" açıklamalarında bulundu.

'BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ'
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu, "Çiğli Kent Konseyi olarak ilçemizin sorunlarına çözüm üretmek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda Harmandalı bölgesinin kronikleşmiş sorunlarını kent paydaşlarının ve alanında uzman kişilerin katılımıyla tartışmak için bir araya geldik. Çok verimli bir çalışma oldu. Burada ortaya konulan çözüm önerileriyle Çiğlimizin çöp kaynaklı koku ve heyelan gibi sorunlarını çözeceğimize yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

'HARMANDALI'DAKİ TESİS İÇİN ALTERNATİF YER ARIYORUZ'
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin atık ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, "Harmandalı'daki atık tesisi yıllardır İzmir'in yükünü çekiyor. Bu tesisin yükünü azaltmak için Bergama'da ve Ödemiş'te çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Atık nakliyesi konusunda insan yaşamını etkilemeyecek yeni rotalar oluşturduk. 90 nakliye tırımız günlük 10 bin kilometreden fazla yol yapıyor. Harmandalı'daki tesisin bir an önce kapatılması gerektiğinin farkındayız. Alternatif yer arama çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

'GEREKEN DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ'
Harmandalı'daki problemin bilimin ışığında birlikte mücadele edilerek çözülebileceğini belirten İzmir Çevre İl Müdürü Ömer Albayrak ise şu ifadeleri kullandı: "Harmandalı'daki tesis dolayısıyla yaklaşık 30 yıllık problemin bugün gelinen noktada artık kalıcı bir çözüme kavuşturulması gerekiyor. Çiğli Kent konseyi öncülüğünde sürecin paydaşlarıyla neler yapılabilir enine boyuna tartıştık. Bilim insanlarının önerileri doğrultusunda gerekiyorsa afet bölgesi ilan edilerek bir sonuca bağlanmalı. Çevre İl Müdürlüğü olarak sürece gereken desteği vermeye hazırız."

'TEDBİRLER ALINMALI'
Bölgenin afet bölgesi ilan edilebilmesine yönelik bilgilendirmede bulunan AFAD İzmir İl Müdürü Kartal Muhcı da "Harmandalı'daki sorunların konuşulduğu bu teknik çalıştayı kıymetli buluyorum. Bölgenin afet bölgesi ilan edilebilmesi için yasal kriterlere uyması ve yaşanan heyelanların doğal afet kaynaklı olması gerekiyor. Bu doğrultuda detaylı çalışmalar yapılmalı. Bu çalışmalar devam ederken heyelanların durdurulması ve toplum sağlığını riske atılmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır" diye konuştu.