Altın, küresel piyasalarda güvenli liman olarak görülen bir yatırım aracıdır. Altın fiyatları, genellikle doların değeri, faiz oranları, jeopolitik riskler, enflasyon beklentileri ve ekonomik veriler gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan yükselişin arkasında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına ilişkin belirsizlikler yatıyor. Fed, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek için faizleri sıfıra yakın seviyede tutuyor ve varlık alımlarını sürdürüyor. Ancak, ABD’de aşılamada ve mali teşvik paketinde yaşanan ilerlemeler, ekonomik toparlanmanın hızlanacağı ve enflasyonun artacağı beklentilerini güçlendiriyor. Bu da, Fed’in faiz artırımına daha erken başlayabileceği spekülasyonlarını gündeme getiriyor.

Fed, faiz artırımı konusunda aceleci olmayacağını ve enflasyonun geçici olacağını belirtse de, piyasalar Fed’in söylemi ile eylemi arasındaki uyumu takip ediyor. Fed’in bugün açıklayacağı Ocak ayı toplantı tutanakları, Fed’in faiz politikasına ilişkin ipuçları verecek. Piyasalar, tutanaklarda, Fed’in faiz artırımı zamanlaması, varlık alımlarının azaltılması ve enflasyon hedeflemesi gibi konularda nasıl bir yaklaşım sergilediğini öğrenmeye çalışacak.

Altın fiyatları, Fed’in faiz politikasına ilişkin belirsizlikler nedeniyle, doların zayıflaması ve güvenli varlıklara yönelik talebin artması ile yükselişini sürdürüyor. Altın, son beş işlem gününde yüzde 3,5 değer kazandı.

Rekor fark: Akaryakıta Avrupa'da yüzde 1,5, Türkiye'de yüzde 113 zam! Rekor fark: Akaryakıta Avrupa'da yüzde 1,5, Türkiye'de yüzde 113 zam!

Altın Fiyatları Ne Durumda?

Altın fiyatları, bugün yükselişini sürdürerek, ons başına 2032 dolara kadar çıktı. Bu seviye, altının 6 Ocak’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye oldu. Altın, saat 09.12 itibarıyla yüzde 0,30 artışla 2030 dolardan işlem gördü.

Yurt içinde ise, dolar/TL kurundaki yükselişin de etkisiyle, gram altın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2020 lirayı gördü. Gram altın, saat 9.45 itibarıyla yüzde 0,34 primle 2019 dolardan alıcı buldu. Çeyrek altın ise 3.300 lira, Cumhuriyet altını ise 13.600 liradan satıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ